info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Deprem Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur

Deprem Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Türkiye konum itibariyle deprem kuşağında olduğundan dolayı risk altındadır. Ülkemizde hiç beklenmedik zamanlarda gelen küçük ya da büyük sarsıntılar göz önünde bulundurulduğunda şiddetli bir depreminde olmaması gibi bir ihtimal yok. Türkiye en son 1999 yılında deprem yaşamış ve neticesinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Bunun içinde her zaman bir depremle karşı karşıya olduğumuzu unutmamak gerekiyor.

Deprem sigortası zorunlu olan bir sigorta türüdür. Afet sigortası kanununa göre de deprem sigortası yani DASK yaptırmayanlar devletin sunmuş olduğu afet yardımlarından yararlanamayacaklar. Aynı zamanda evlerine elektrik, su ve doğalgaz gibi ihtiyaçlarında bağlanmaması sağlanacak.

Yeni bir ev almaya gittiniz ve deprem sigortası yani DASK yaptırmadınız bu durumda sizden evi almadan önce DASK yaptırmanız istenecek.  Bu da deprem sigortasının ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Yapılan bu düzenleme sonrasında Türkiye’de evine deprem yaptıranların sayısının % 40 oranında artmış olduğu biliniyor.

Deprem sigortasıyla birlikte evinizi olası afetlere karşı koruma altına alın!

DASK Yaptırmanın Yararı Nedir?

Deprem sigortası adından da anlaşılacağı gibi bir deprem sonrasında evinizde meydana gelebilecek zararları karşılar ve sizi güvence altına alır.

Deprem sonrası devlet size yardım edeceğinden dolayı kendinizi toparlamanız ve hayata tekrar bağlanmanız daha hızlı olacaktır.

Konut sigortası yaptırabilmek için deprem sigortası yaptırmak zorundasınız. Dolayısıyla bu sayede eviniz tam bir koruma altına alınmış olacaktır.

Deprem sigortası, yani dask sigortası yaptırırken ödemiş olduğunuz sigorta primleri sayesinde depremzedelere yardım etmiş olursunuz.

DASK Teminatları

Deprem sigortası teminatı içerisinde yer alan yangın, toprak kayması ve sel felaketi gibi olaylar bulunmaktadır. Bu şekilde bir doğal afetle karşılaşmanız halinde zararınız karşılanacaktır. 

Binaya ait olan temel, duvar, merdiven, asansör, koridor, çatı vs gibi alanların tümü sigorta teminatı içerisinde yer alır ve zararları karşılanır.

DASK’ta Teminat Dışı Kalan Durumlar

  • Afet sonrasında oluşacak olan enkazın kaldırılması için harcadığınız paralar deprem sigortası teminatı dışında kalacaktır.
  • Bedende meydana gelen hasarlar buna ölümlerde dahil.
  • Taşınabilir mallarda yani eşyalarda oluşacak zararlar.
  • İşin durması sonucunda oluşan masraflar.
  • Evden ya da işyerinden gelen karda kaybın yaşanması.