info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araba Kim Vurdu Bilmiyorum Ne Yapmalıyım

Araba Kim Vurdu Bilmiyorum Ne Yapmalıyım?

Hiç beklemediğiniz bir anda evinizden ya da iş yerinizden çıktınız aracınıza bineceksiniz bir de baktınız ki birileri aracınıza vurmuş ve kaçmış. Etrafınıza bakıyorsunuz hiç kimse yok ve aracınızı görebilecek kamerada bulunmuyor. Peki, bu durumda aracınıza çarpan kişiyi nasıl bulursunuz ya da aracınız kim vurduya mı gidecek. Böyle durumlarda genelde zarar aracın sürücüsüne kalmıştır. Ancak biz HKsigorta olarak böyle bir durumda neler yapabileceğinizi size anlatmak istedik.

Eğer ki kazanın olduğu yerde bir kamera ya da başka bir aracın kamerası varsa bu durumda işiniz kolay olacak yapmanız gereken o görüntülere sahip olmak ve onlara bakmak.  Görüntülerde aracın plaka bilgisini alabiliyorsanız araç sahibin tespitini emniyet trafik şube müdürlüğünden çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Hasarı meydana getiren sürücünün tepist edilmesiyle birlikte zararın tazminini isteyebilirsiniz. Bu durumda karşı tarafın sürücüsünün trafik sigortası sizin hasarınızı karşılayacaktır.

Zarar Veren Sürücü Belli Değilse Bu Durumda Ne Olacak?

Eğer ki aracınıza vuran kişi tespit edilemediyse o zaman hasarın karşılanması için yapabileceğiniz iki seçenek vardır bunlardan birincisinin güvence hesabından zararın karşılanmasını istemek ya da sizin kasko sigortanız varsa onu devreye almaktır. Araçlar için güvence hesabı yapılabilir. Eğer ki bunu daha öncesinde hiç yaptırmamışsanız ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanız o zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Güvence Hesabı

Güvence hesabı sigorta güvencesinden yoksun olan kişilerin zararlarının karşılanması için kurulmuş olan bir sistemdir. Özellikle yaralanma ya da ölüm gibi bedensel olan zararların karşılanmasını sağlar. Eğer ki hasar neticesinde tedavi gerektiren bir hasar oluşmamış ise bu durumda kasko sigortası devreye girecektir.

Görgü Tanıkları

Aracınıza çarpanı kameralar çekmemiş ise bu durumda görgü tanıklarına ihtiyacını olacak. Eğer ki varsa bu durumda onlardan mutlaka beyanda bunmalarını istemelisiniz. Eğer ki aracınız kullanılamayacak duruma gelmiş ise çekici işlemleri için sigorta şirketini arayıp kendilerine ulaştıracağınız belgelerle birlikte hasar dosyasının açılmasını sağlamalısınız. Hasar ihbarı süresinin gecikmemesi önemli bir konudur. aksi durumda sigorta şirketi geç ihbardan dolayı tazminat ödemeyi reddedecektir.