info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Kasko sigortasında risklerin tamamı sizin yapacağınız poliçe ve teminatlara göre şekillendirilmiş olacaktır. Ancak bu teminatlar ise her sigorta şirketine göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle de bir kasko sigortası yaptırmadan önce piyasa analizi yapmanız yerinde olacaktır. Kasko sigortası genel olarak farklılık gösterebilir ancak sürücü isterse ek teminatlarla birlikte kasko sigortasının daha da geniş olmasını sağlayabilecektir. Sigorta şirketlerinin tamamı müşterilerine kasko yaparken genel teminatlar sunacaktır. Bu ana teminatlarla birlikte isteyen ek bir teminat daha oluşturabilirler. Fakat araca yapılacak olan ek teminatlarda beraberinde kasko fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Peki, standart kasko içerisinde neler vardır?

Standart Kasko Teminatları

Standart bir kaskonun içerisinde ana teminatlar bulunmaktadır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bu teminatlar tüm sigorta şirketlerinde de hemen hemen aynı olacaktır. Kasko sigortası yaptırmak isteyen bir aracın sahibi standart kaskoyu yaptırmak zorundadır ancak dediğimiz gibi ek teminatlarla da kaskosunu daha genişletebilir.  Standart kasko teminatının neler olduğunu merak ediyorsanız onu da hemen aşağıda listeleyelim.

  • Çarpma
  • Çarpılma
  • Çalınma/Hırsızlık
  • Yangın

Kasko sigortası yaptıran her sigortalı yukarıdaki durumlara karşın aracını güvence altına almış demektir. Ancak ihtiyaca göre farklı teminatlarda hazırlanabilir. Bunlarda aracınızın risklerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin çalıştığınız işin risklerine göre teminatlarınızı hazırlatabilirsiniz. İşin püf noktası ise sürücünün ihtiyacına uygun olan teminatları yaptırmasıdır. Kasko sigortasında ek teminatlar risk durumunuzu düşürecek, aracınızı ve sizi güvenceye alacaktır.

Ek teminatlar ise sigorta şirketlerine göre farklı olabilir. Sigorta şirketleri son dönemlerde ise ek teminatların neredeyse tamamını kasko sigortasına eklemişlerdir. Ancak yurtdışı ek teminatını burada teminat dışında tutar çünkü bu teminat herkesin işine yaramayacaktır. Böyle bir durumda ise belirtmeniz yeterli olacaktır.

Ferdi Kaza Teminatı

Ferdi kaza teminatı aslında çok önemlidir. Kaza sonucunda ölen kişi ya da kalıcı bir sakatlık oluşması halinde varislerine ya da kendisine poliçede yazılı olan limitlerde bir tazminat ödemesi gerçekleştirilecektir. Bu sayede sürücü ve yolcularda güvence altına alınmış olur.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı

Bu teminat sayesinde olası bir kaza durumunda 3. şahıslara verilen zararlar Zorunlu Trafik Sigortası limitlerini aşıyorsa; kalan kısım için poliçede yazılı limitler dahilinde ilave güvence sağlanır.