info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Su Altında Kalırsa Bakım ve Onarım Nasıl Yapılmalı?

Bir aracınız var ve herhangi bir nedenden dolayı su altında kaldıysa o zaman size vereceğimiz bakım onarım tavsiyeleri kesinlikle iyi sonuçlar verecektir. Bunun için uyarılarımıza kulak vermenizi tavsiye ediyoruz.

Ülkemizde son yıllara baktığımız zaman artık mevsimlerin iç içe girmiş olduğunu görebiliyorsunuz. Örneğin yazın tam ortasında şiddetli bir yağış olurken kışın ortasında güneş açabiliyor. Dolayısıyla ansızın gelecek her türlü tehlike araçlar için bir risk demektir ve riski de alacağınız önlemlerle atlatabilmek daha kolaydır. Ancak riske önlem almak için önceden yapılması gerekenleri eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekir.

Türkiye’de de dünyada olduğu gibi sel ve su baskınları neredeyse günlük hayatında bir parçası oldu çünkü haberlerde her hafta mutlaka böyle bir konuyla karşılaşıyoruz. Peki, bu doğal afetlerin meydana gelmesi durumunda aracınızı tekrar nasıl kullanacaksınız biliyor musunuz? Henüz başınıza böyle bir durum gelmeden gereken kontrol ve bakımları yaptırdınız mı? 

Yağış sonrasında aracınızda meydana gelebilecek sıkıntılar neler olabilir?

Aracın Motoruna Su Girmesi

Aniden bastıran yağmur bazen beklentilerinizin çok daha üzerinde sonuçlar doğurabiliyor. Bu baskınlarda en çok korkulacak olan şey ise aracın motoruna su girmesidir. Genelde bir aracın altı yerden 20 cm yüksekliktedir. Dolayısıyla yağış başladıktan sonra yerde 20 cm’in üzerinde bir su birikintisi ya da baskını olursa o zaman aracınızın motoruna dikkat etmeniz gerekiyor. su bu yükseklikte motorunuza kadar yetişebilir. Eğer ki bu baskın daha da yükselmeye devam ediyorsa bu durumda hava filtresine kadar gelebilecektir. Bu da hava emme kanalından aracın su alabileceği anlamına gelecektir. Silindirlerine su giren bir araç akaryakıtın yanma işleminin gerçekleşemeyeceğinden dolayı da duracaktır. Bunun yanı sıra motorun iç bölümü de zarar görebilecektir.

Sel Baskını ve Akü Bakımı

Araç motoru alttan alacağı suyla birlikte zarar görecektir. Bunun içinde aracınız su altında kalmışsa onu çalıştırmadan önce mutlaka akü ile bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra araçtaki yağ ve filtrelerin değiştirilmesi şarttır. Böyle durumlarda Hksigorta olarak bizim tavsiyemiz aracınızın akü ve bujilerinin sökülmesi gerekir.

Eğer aracınızın hava filtresi de su altında kalmışsa bu durumda mutlaka arıtılması gerekir ya da hava filtresini değiştirmelisiniz. Aracın su altında kalınmasındaki sıkıntılardan bir tanesi de araçta elektrik aksamına zarar vermesidir. Bu da aracın aniden kısa devre yapmasına neden olabilecektir. Böyle bir durumda mutlaka aracınızın kurumasını beklemelisiniz. Bu bazen birkaç gün sürebilir ancak sonrasında zarar vermemek için de beklemek gerekir