info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yağmurlu Havalarda Araba Nasıl Kullanılmalı?

Yaz bitti ve artık kışa girdik dolayısıyla hava şartları her geçen gün biraz daha kötülerken beraberinde şartlarında ağırlaşmasına neden olabiliyor. Kışın genelde sabah kalktığınız zaman karşılaşacağınız hava kasvetli soğuk ya da yağışlıdır. Dolayısıyla işinize giderken hava durumuna göre hareket etmelisiniz. İnsan beyni araç sürerken havanın durumuna göre kendisini hızlı bir şekilde toparlar ve karar aşamasına girer. Yani beynimiz kışın araca binmeden önce şu şekilde düşünür. Hava açık ve güneşliyse o zaman araç sürerken herhangi bir şekilde zorlanmayız ve sorun olmaz. Ancak havanın durumu kar ya da yağmur yağışlıysa bu durumda her an temkinli olmalısınız. Bunun içinde aracınızda mutlaka kışlık lastikler ya da zincir gibi aksesuarlar olması gerekiyor. Beynimizin bu şekilde düşünmesi normal ancak içinizden gelen bu sese de mutlaka kulak vermelisiniz. Aksi durumda neyle karşılaşabileceğinizi kendiniz bile kestiremezsiniz.

Her türlü hava koşullarına hazır olmak içinde önce lastiklerinizi, sileceklerinizi, aracınızın yağını suyunu ve tüm bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Çünkü bu sizin sürüş konforunuzu doğrudan etkileyecek durumlardandır. Kışın yağmur çok yağacağından dolayı kendinizi de buna hazır tutmanız gerekir. Çünkü yağmur yağdığı zaman görüş mesafeniz önemli ölçüde düşecektir. Görüşün düşmesi ise bir tehlike demektir. Aracınızın kaloriferlerinin çalışmaması camlarında buğulanacağı anlamına geleceğinden dolayı böyle durumda aracınızı bakım temizliğini yapmadan asla yola çıkmamanız gerekiyor. Özellikle uzun yola çıkacaksanız mutlaka yola çıkmadan önce bunları gözden geçirmelisiniz. Acemi ya da trafikte yeni olan sürücülerin kafasındaki soru işareti de yağmurlu havada araç kullanmak zor mu, böyle durumda ne yapılabilir?

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak Zor mu?

Araç kullanırken her türlü etken sürüş konforunu etkileyecektir. Örneğin lastikleriniz, frenleriniz, farlarınız, aynalarınız vs. bunlardan da ziyade aracınıza bağlı olmadan karşılaşabileceğiniz tehlikeler söz konusu. Güneşli bir havada araç kullanmak rahat ve keyiflidir. Ancak yağmurda bunu bulamazsınız. Güneşli havada asfalt üzerinde ıslaklık olmayacağından dolayı lastiklerin yere tutunması daha kolay olacaktır. Ancak yağmur yağdığı zaman böyle bir tutulma söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla sürerken bunu göz önünde bulundurmanız gereklidir. Gelelim başlığımıza elbette ki yağışlı bir havada araç sürmek zordur ancak araç kullanma beceriniz arttığı sürece ne yapmanız gerektiğini ve daha önceki tecrübelerinizi de birleştirdiğiniz için daha rahat olacaktır.