info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Arabaya Sonradan Klima Takılır mı?

Klima bir araç içi özellikle yaz mevsiminde büyük bir konfor demek. Bu konfordan bazı araçlar orijinal bir şekilde faydalanırken bazı sürücülerde aracıma sonradan klima taktırabilir miyim? Sorusunun yanıtını merak ediyorlar. Özellikle de sıcak havalarda sıkça aracıyla seyahat etmek durumunda olanlar bu ihtiyacın ne kadar da önemli olduğunun da farkındadırlar. Araç kliması yalnızca yazın serin yolculuk etmek için değildir. Klima kışında kolay kolay ısınmayacak olan bir arabayı çok hızlı bir şekilde ısıtabilir. Kısacası klima için söylenecek söz her araç sahibinin istediği bir konu.

Klimanın Araçlarda Çalışma Yöntemi

Araçlar üzerindeki klimalara baktığımız zaman normal bir klimanın mantığından bir farkı yok. Aralarda havanın içeri alınması kompresör aracılığı ile yapılır ve içeride kloroflorokarbon gazıyla birleştirildikten sonra sürücünün isteğine göre ister sıcak olarak ister soğuk olarak içeriye verilir. Bu basit yöntem sayesinde keyifli bir yolculuk geçirilmiş olacaktır.

Mantık ve kolaylık bu şekilde açıklanırken asıl sorumuz olan arabaya sonradan klima takılır mı? Konusuna gelelim.

Aracınıza Sonradan Klima Montajı

Her araca sonradan isteğe bağlı olarak klima takılabilir. Çünkü klimaların çalışma mantığı ve nasıl bir parçaya sahip olması gerektiği bellidir. Bu parçalar araca sonradan da ilave edilebileceği için sıkıntı olmaz. Aynı marka ve model araçlarda klima özelliği opsiyonel olarak verildiği içinde bu özelliğin sonradan ekletilebilmesi mümkün. Monte öncesinde aracın keşfinin yapılması hangi parçaların nerelere gelebileceğinin gözlenmesi hatta yetkili bir serviste yapılıyorsa onlar zaten parçaların nerelerde olması gerektiğini bileceklerdir. Bu sayede araca sonradan klima takılması mümkün olabilecektir. Nadiren de olsa bazı arabalarda klima özelliği bulunmuyor. Ancak bu araçlarda da benzerleri örnek alınarak onların çalışma mantığından yola çıkılarak monte işlemi yapılabiliyor.

Bazı araç sürücülerinin bundan uzak durmasının nedeni ise olup olmayacağı konusunda değil de bunun maliyetinin yüksek olacağından dolayı bu fikri geri plana attıklarını görüyoruz. Şöyle de bir gerçek var ki aracınıza sonradan klima monte etmiş olmanız klimadan orijinaliyle aynı düzeyde performans alamayacağınız. Çünkü klimalar aracın motorundan güç alarak çalışırlar. Bunun için önemli olan klimanın takılıp takılmaması değil takıldıktan sonra beklediğiniz performansı alıp alamayacağınızdır.