info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

2019 Yılı Trafik Cezaları

Artık 2018 yılını geride bırakırken piyasalar, indirimler ve zamlarda belli olmaya başladı. 2019 yılı trafik cezaları ise bu artışlardan nasibini alarak belli olmuş durumda. Karayolları Trafik Kanununda yapılmış olan değişikliklerle birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak trafik cezaları makalemizin devamında ele alınmıştır.

Trafik cezalarının birçok çeşidi vardır. Alkollü araç kullanmak, araç takip mesafesini korumamak, hatalı sollama ve emniyet kemeri gibi farklı cezai işlemler söz konudur. Trafik kanunu kurallar neticesinde oluşturulmuş ve bu kurallara uyulmaması halinde de bir takım yaptırımların uygulanması kararı alınmıştır. Bu önlemler hem sizin hem de karşı tarafın can güvenliğini koruma altına almak için caydırma amacıyla hazırlanmıştır. Yeni yılda ise bu oranlar yükseltilerek yeniden düzenlenmiştir. Kurallara uymayan herkes hakkında cezai işlem uygulanabilir. Bunun içinde emniyet belli zamanlarda ansız denetlemeler ve hız kontrolleri yapar. Sizde bu uygulamalardan haberdar olmadığınız zaman hatırı sayılır miktarlarda para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Trafik cezası yemiş olabilirsiniz ancak her yediğiniz cezanın da eve geleceğini söyleyemeyiz. Bazen zorunlu nedenlerden ev, şehir değiştirmek durumunda kalabilirsiniz dolayısıyla size gelen bir ceza tutanağından haberiniz olmayabilecektir. Bunun içinde mutlaka belli aralıklarda cezalarınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

En Düşük Trafik Cezası

2019 yılı trafik cezalarına baktığımız zaman burada en çok merak edilen konu en düşük trafik cezasının ne kadar olduğudur. Hemen açıklayalım 108 TL ödemek durumunda kalırsınız.  Buna göre diğer trafik cezaları ise 2019 yılında şu şekilde belirlenmiştir.

2019 Yılında Zamlı Tarife Rakamları

  • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ki bu ceza puanını 3 kez üst üste ihlal ederseniz 30 gün ikinci kez üç defa üst üste ihlal ederseniz 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ederseniz 60 gün süreyle sürücü belgeniz elinizden alınacaktır.
  • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz en düşük 2019 yılı trafik cezaları önceki ceza rakamına göre cep telefonuyla konuşmaktır. Bunun için 108 TL ödemek durumundaydınız ancak şu an bu rakam 235 TL’ye çıkarılmış durumda.
  • Trafikte yayalara verilmiş olan geçiş önceliğini ihlal edenlere 235 TL olarak düzenlenen para cezası 488 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Modifiye araç sürücülerinin yapmış olduğu akrobatik hareketler de ciddi cezalar içeriyor. Örneğin aracınızla spin ya da drift attığınız zaman karşılaşacağınız ceza miktarı 5–10 bin lira arasında olacağı gibi trafikten de 60 gün boyunca men edilirsiniz.