info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracın Başkasının Üzerine Olmasının Zararları

Bazı araç sahipleri ruhsata para vermemek ya da trafik sigortası fiyatlarının yüksek çıkmasından dolayı aracı başkasının ya da aileden yaşı büyük olan birinin üzerine yapabiliyorlar. Tamamen maddi kaygı ile yapılan bu işlemin her ne kadar problemsiz gibi görülmüş olsa da beraberinde getirmiş olduğu bir takım zararların olduğu da kesinlikle unutulmamalıdır.

İlk riske baktığımız zaman ise araçla ilgili olan resmi işlemlerin hiçbirinde parasını siz ödemiş olsanız bile söz sahibi olamıyorsunuz. Bunun için tüm işlemleriyle aile büyüğünüzün uğraşması gerekecek. Eğer ki burada aracı siz aynı şekilde kendi üzerinize alan kişiyseniz o zaman kendiniz için yeni bir araç aldığınız da bu sefer sizin prim tutarınız daha yüksek olacaktır. Çok eskiden beri sigortalı olmuş bile olsanız hasarsızlık indirimi alamayacağınızdan dolayı bu kez aynı güçlüğü siz yaşayacaksınız ve sizde farklı yöntemlerle sigorta işlemi yapmaya çalışacaksınız.

Zorunlu trafik sigortası yatırırken amacın üçüncü kişilerin olası mal ve canlarına gelebilecek olan zararların karşılanması olduğunu unutmayın bunun içinde teminat kapsamı kamu tarafından belirlenir ve hiçbir şekilde dışarıdan müdahale edilmez bunun içinde genel olarak tüm sigorta şirketlerinde genel teminatlar ve bu teminatların bedelleri aynıdır. Bunun içinde hangi sigorta firmasına giderseniz gidin alacağınız yanıt yüksek miktarlı poliçe olacaktır. Ancak hesaplamada yapılan farklı uygulamalar olabilir bu durumda da sigorta şirketleri arasında farklı fiyatlar ortaya çıkacaktır.

Başkasına İyilik Yaparken Kendiniz Zarar Görebilirsiniz

Araç sahiplerinin denediği bu yöntemde aslında farkında olmadan bir takım riskleri de göze almış oluyorlar. Çünkü kendi üzerine alan kişi hem mali hem de hukuki cezai problemlerle karşı karşıya kalabilir.

Nasıl mı?

Aracı kendi üzerinize aldınız ve sonrasında aracın gerçek sahibi kısa bir süre sonrasında aracı satmaya karar verdi ve yenisini aldı bunu bir yıl içerisinde birkaç kez yaparsa bu durumda maliye bunu vergi incelemesine alıyor ve araç sahibinin alım satım yaptığına kanaat getiriyor. Ancak buradaki asıl risk ise aracı süren asıl sahibin kaza yapması ve ölüm gerçekleşmesi halinde oluyor. Aracı işleten yani gerçek sahibi ölümlü kaza neticesinde ortaya çıkacak ve aracın ruhsat sahibi meydana gelen bu olaydan sonra tazminat sorumluluğunu da kendi üzerine almış olacaktır.