info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Ayakta Tedavi

İnsanların özel sağlık sigortası yaptırmasının amacı sağlıkları söz konusu olduğu zaman vakit kaybetmeden tedavisinin başlatılması ve istedikleri bir sağlık kurumundan hizmet alabilmesidir. Bunun için özel sağlık sigortası ülkemizde her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. 

Özel sağlık sigortası

Özel sağlık sigortasında sigorta firmalarının anlaşmasına bağlı olarak hazırlanan poliçeyle birlikte size bildirilmiş olan hastanelerden herhangi birisini seçmeniz ya da hekiminizi belirlemenizdir. Bu sayede sağlığınız daha güvenli ellerde olacak ve modern hastanelerden yararlanma imkanı bulacaksınız. Hastalıklarda çözüme ulaşabilmek için bu önemli bir konudur. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılırken ayakta ya da yatarak tedavi şeklinde iki türlü poliçe sunulur. Yatarak tedavinin yalnız başına alınması mümkün iken ayakta tedavi hizmetinin tek başına alınmaması gerekir. Sigorta firmaları genellikle bu iki teminatı aynı anda müşterilerine sunacaktır. Çünkü ancak bu sayede hizmetten en doğru şekilde fayda sağlanmış olacaktır. Peki, ayakta tedavi ile yatarak tedavi arasındaki farkların neler olduğunu biliyor musunuz? Bilmeyenler ve merak edenler için Hksigorta olarak size bu konuyu biraz daha açıklayıcı bir şekilde anlatalım.

Ayakta Tedavi ve Yatarak Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Bir hastalığın boyutu ciddi ve bir ameliyat gerekiyorsa bu durumda alınması gereken tedavi şekli yatarak olmak zorundadır. Dolayısıyla sigorta şirketi masrafların tamamının karşılanabilmesi için yatarak tedavi poliçesi sunmak zorundadır. Burada yapılacak ödemeler ise belli bir limit doğrultusunda olur. Hastanede yattığınız da masraflarınız daha öncesinden belirlenmiş olan limitin üzerine çıkıyorsa bu durumda geçen limit sizden tahsil edilir. Yatarak tedavi ücretleri içerisinde oda-refakatçi, tedavi, yoğun bakım ve malzeme giderleri tümüyle sigorta firması tarafından karşılanacaktır.

Ayakta tedavide ise hastanın yatmasına gerek kalmayan durumlarda devreye girecektir. Bu teminatta hastanın doktor, ilaç tahlil, röntgen, MR, tomografi, sintografi, koruyucu hekimlik,  fizik tedavi, 0-6 yaş çocukluk aşıları gibi masrafların karşılandığı teminattır.

Ayakta tedavi gören hastalar bu tedavi masraflarının bir bölümünde katılım ücreti öderler. Mesela şu şekilde bir örnek verebiliriz. Sigortanın karşılamış olduğu ödeme miktarı %80 civarındaysa %20’lik bölüm katılım payı olarak ödenecektir. Bu da 100 TL tutan bir hastalık masrafında hastanın 20 TL gibi bir rakam ödemesi demek anlamına geliyor. Ancak burada oranlar elbette ki sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz halinde gerekli bilgiler size verilecektir.