info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobilde Boya ve Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

Otomobil sahibi olmak ya da otomobil sürmek her zaman bir risktir ve karşınıza neler çıkabileceği neyle karşılaşabileceğinizi asla bilemezsiniz. Bunun içinde aracınıza ilk bindiğiniz andan itibaren mutlaka çok dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın ki trafik kazaları saniyeler içerisinde olup biter. Otomobillerde kaza riski bu kadar yüksek olunca yeni bir araç alırken aracınızın kazalı olup olmadığını mutlaka iyi incelemeniz gerekiyor. Bir aracı satarken değil alırken kar edebilirsiniz. Bunun içinde alacağınız aracı mutlaka iyice incelemeniz gerekiyor. Değişen parçası ve boyası olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

Satın alacağınız araç ister binek olsun isterse hafif ticari araç olsun kaza yaptığını anlayabilmenin en önemli yollarından biri hasarın meydana geldiği parçaları tespit etmektir. Genellikle hasarın meydana gelmiş olduğu parçalar eski haline dönüştürülürken macun ve boya kullanılır ancak parça bununla düzeltilmeyecek kadar kötüyse o zaman yenisiyle değiştirilir.

Parça Değişimi Neden Önemli?

Aracınızda aslında ufak tefek onarımların sorun olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü araçlar bazen derin çizikler nedeniyle de boyanabilir. Bu durumda bu parçanın boyalı olması daha iyi olacaktır. Özellikle de işini bilen ustalar tarafından bu onarım işlemi yapıldığında dışarıdan bakıldığında anlaşılması da güç olacaktır. Aracın bir parçası boyanmış ya da değiştirilmiş ise kesinlikle aracı bir uzmana göstermek ve ağır hasarlı kazaya karışıp karışmadığını öğrenmek gerekir. Bir diğer sorun ise orijinal olmayan parçaların kullanılmasıdır. Orijinal olmayan parçaların kullanılması hem aracın değer kaybı yaşamasına hem de ilerleyen yıllarda sorun yaşanmasına yol açıyor. Değişen, orijinal olmayan ya da boyanan parçaları anlamanın ise çeşitli yolları bulunur. İlk olarak boyanan parçalara bakalım.

Boyanmış Araba Parçası Nasıl Anlaşılır?

Boyalı olan ya da onarılmış parçada işçilik kötüyse ilk bakışta kendisini belli edecektir. Çünkü boya da ciddi bir ton farkı ortaya çıkacaktır. Değişen parçalarda ise birleşme noktasında kaynak izine benzeyen boya kalıntıları olabilir. İşin teknik yolunu kullanmak istiyorsanız o zaman bir boya ölçüm cihaz işinizi görecektir. Boya ölçüm cihazları boyanın kalınlık değerini ölçer ve sonradan bir boya olup olmadığını tespit eder. Değişen parçanın olup olmadığını anlamanın bir yolu da su izlerini takip etmektir. Çünkü eski bir kasada suyun bırakmış olduğu izler olacaktır.