info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Sigortasında İkame Araç Temini Nasıldır?

Kasko sigortasının sağlamış olduğu pek çok avantaj var ve bu avantajlardan bir tanesi de ikame araç hizmeti. Aracına kasko yaptıran bir kişi aracını belli nedenlerden dolayı kullanamayacak durumdaysa bu durumda sigorta şirketi yeni bir araç göndererek sürücülerin araçsız kalmasının önüne geçiyorlar. Kasko sigortasında ikame araç her kasko sahibinin merak ettiği ve tercih ettiği bir uygulama olarak biliniyor. Dolayısıyla bu kadar çok fazla önemsenen bir konu hakkında da sigorta şirketleri kayıtsız kalamıyorlar.  

Araç İkame Teminatı

Kasko sigortanız sizin kusurlu ya da kusursuz olmanıza bakmaksızın yaşadığınız hasarı en kısa süre içerisinde karşılamakla görevlidir. Ancak yaşanılacak olan kazaların da hepsinin minimum hasarla sonuçlanmadı bilinir. Bunun için sigorta şirketleri ek teminatlarla birlikte bir kaza durumunda aracın kullanılmaması halinde sürücüye bir araç göndererek kaybın giderilmesini sağlar. kasko sigortası yaptırmanın amacı sürücülerin güvenli araç sürmesinin yanı sıra aynı zamanda otomobilleriyle de işlerinin yarım kalmamasını sağlamak. Kaskonuz kapsamında almış olduğunuz teminatlarla birlikte kasko şartlarınızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kasko sigortanızı yaptırdınız ve sigortanın geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu bilirsiniz. Dolayısıyla bu süre içerisinde aracınız güvende olacağı gibi kaza sırasında da size ikame araç verilir. İkame araç teminatındaki amaç ise araçların kasko sigortasının belirlemiş olduğu anlaşmalı servislerde tamir edilmesidir. 

Ancak kaskoyu bozan haller olduğu gibi kasko sigortasında da ikame araç teminatını bozan bir takım şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekilde belirtilmiştir.

İkame Araç Verilmeyen Durumlar

  • Aracınızla kaza yaptıktan sonra gelen ekspertizin yazacağı rapor ikame araç teminatından faydalanıp faydalanılmaması konusunda belirleyicidir. Eksper eğer ki yaşanan olayın emniyetli bir şekilde sürüş sonrasında gerçekleşmediğine karar verirse bu durumda ikame araç verilmez. Mesela şu şekilde belirtebiliriz. Aracınızda çizikler ve göçükler olması aracınızın trafiğe çıkması için herhangi bir engel teşkil etmez bunun içinde size ikame araç verilmez.
  • Aracınızın serviste kalacağı süre 24 saatten daha az olursa ikame araç alamazsınız. 24 saatlik bu süre içerisinde Pazar günleri hariçtir.
  • Tamiri gerçekleştirecek olan servisle sigorta şirketinin herhangi bir şekilde anlaşamaması halinde ikame araç verilmez. 
  • Eğer ki aracın serviste tamir edilmesi tahmin edilen süreden önce gerçekleşmiş ise bu durumda verilen ikame araç geri alınarak araç sahibine verilir.