info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hasar Kayıtlı veya Parçası Değişen Araç Alınır mı?

İnsanlar otomobil alırken bütçelerine göre hareket ederler. Maddi yönden yüksek rakamlar ödeyemeyecek olanlar ikinci el araç alırken kaportada, boyada, farlarda değişen, çizik veya benzer durumlar olan otomobilleri tercih edebilirler. Çünkü bu türdeki araçların fiyatları orijinal olanlarına göre daha uygun olacaktır. Hatta bazı sürücüler bilmeden işlem görmüş otomobilleri tercih edebiliyorlar.

Bir hasar kayıtlı araç için konuşacak olursak fiyat bakımından diğer araçlara oranla daha düşüktür. Ancak fiyatı düşük diye bu aracı direk olarak almamak gerekiyor. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey bir otomobil ustasından aracın genel durumu hakkında bilgi almak gerekli. Bugün sanayiye gidin aracı kime gösterirseniz gösterin size birkaç ufak fikir vereceklerdir. Siz aracın genel hasar durumu hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Hasar kayıtlı otomobil alırken ekspertiz hizmeti alıyor olmak daha mantıklı olacaktır. Eksperler aracın her bir köşesini en ince ayrıntısına kadar inceleyeceği için sizi daha doğru bilgilendireceklerdir. Bazen otomobil ustaları bu şekilde araçların genel durumunu anlayabilmekte zorluk çekiyor. Dolayısıyla sizin vermemeniz gereken bir fiyatı da ödemenizin hiçbir mantığı yok diye düşünüyorum. 

Peki, hasarlı bir otomobil alırken neye dikkat edilmesi gerekiyor?

Hasarlı Otomobilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasarlı otomobiller ile ilgili genel düşünce tadilat ve tamirden geçmiş olmasına karşın eski performansını kesinlikle gösteremez. Bunun içinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi işi profesyonelinden öğrenmek gerekir. Örneğin hava yastıkları açılmış bir aracı satın alırken daha temkinli hareket etmek gerekiyor. Çünkü hava yastıkları genelde büyük kazalar neticesinde açılırlar. Hava yastığı açılmış bir aracın hasar kayıtlı olduğu söylenir. Burada biz HK sigorta olarak şöyle bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bir otomobilin kaza neticesinde hava yastığı açılmışsa o araç güvenlik konusunda tam başarı sağlamıştır. Yani güvenli bir araçtır.

Ağır hasarlı araç bazı kişiler tarafından pert şeklinde değerlendirilir. Bunun nedeni ise masrafların neredeyse aracın fiyatının yarısını bulduğu içindir. Bunun dışında otomobilin tavan kısmında boya olması, otomobilin takla atmış olma ihtimalini doğurur. Bütün bu ayrıntıları siz fark etmeden, otomobilin hasar kontrolünü yapacak uzman kişi kolayca tespit edecektir.