info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobil Alırken Test Sürüşü Yapılmalı mı?

Yeni yani sizin tabirinizle sıfır bir araç alırken onca yıl biriktirdiğiniz ya da uzun yıllar boyunca ödeyeceğiniz krediyi çektiğinizi düşünüyorsunuz ve bunun içinde alacağınız araç konusunda hata yapmamak istiyorsunuz. Konuyu internet üzerinden araştırdınız güzel ve aklınıza yatan pek çok otomobil modeli karşınıza çıktı. Konunun ilk başlangıcını geçtiniz ancak gözünüze göre güzel gelen bir aracın aslında sizin aradığınız araç olup olmadığını nasıl anlayacaksınız. Yani aldığınız araç size hitap ediyor mu? Bu çok önemli konu hakkında size biraz bilgi verelim istedik. Gelelim konumuza sıfır bir araç alacaksanız o aracın size hitap edip etmediğini anlamanın tek yolu test sürüşüdür. Başka bir sürücü için konforlu keyifli gelen ya da gözünüze tasarımı çok güzel gelen bir otomobil içine oturduğunuz zaman sizde hayal kırıklığı yaratabilir. Bunun için başkalarına güvenmek yerine kendiniz aracı test ettiğiniz zaman kafanızdaki bu soru işaretini de direk olarak ortadan kaldırıyorsunuz.

Peki, aracı test etmek istiyorsunuz ancak test sürüşünde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu durumda ne yapacaksınız?

Test Süründe Nelere Dikkat Edilmeli?

Test sürüşüne çıkmadan önce aşağıdaki başlıkları kendinize yol haritası olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede seçim yapmanız daha kolay ve mantıklı olacaktır.

  1. Araç için ayırdığınız bütçe ne kadar?
  2. Bu aracı alırsanız onu ne kadar kullanmayı düşünüyorsunuz?
  3. Aracı aldıktan sonra sık mı kullanacaksınız, yoksa garaj arabası mı olacak?
  4. Aracın ikinci el piyasası var mı?
  5. Sizin marka takıntınız var mı?

Yukarıdaki bu 5 sorunun yanıtını bilerek test sürüşüne çıkarsanız artık sıfır bir araç almak için hazırsınız demektir.

Test Sürüşü Nasıl Yapılır?

Araca oturduğunuz zaman önce iç tasarımını gözden geçirmelisiniz. Bazı araçlar dışarıdan mükemmel bir tasarıma sahipken içeriden bakıldığında beklenileni ortaya koyamaz. Direksiyon koltuğuna oturduğunuzda ise önce koltuğun ergonomik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Arkanıza yaslanın ve gaza, frene dokunun tam olarak ulaşabiliyor musunuz? Siz oturduktan sonra arkanızdaki kişinin rahat edeceği mesafe var mı? Arka tarafta oturanlar en az sizin kadar rahatlar mı kontrol edin.

Aracın aynalarını kontrol edin çünkü sürüşte bu sizin için en önemli yol arkadaşı olacak, bazı araçların aynaları konforlu olurken bazıları beklentiyi karşılamaz, aynalar hemen yanınızdan kontrol edilebiliyor mu yoksa sağınızdaki aynaya uzanmanız mı gerekiyor?

Aracın sürüş konforunu beğendiniz şimdi hareket aksamlarına bakmalısınız. Örneğin yolda giderken istediğiniz şekilde hızlanıyor mu, vites geçişleri istediğiniz tarzda mı? Yeni nesil araçlarda mükemmel direksiyon hassasiyeti var bunun için önce aracın direksiyon hassasiyetini kontrol etmelisiniz.