info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay Olur?

Konut kredileri Türkiye’de en fazla talep edilen kredi türlerinden bir tanesi ancak insanların kafasındaki soru işaretlerinden biri de konut kredisi en fazla kaç ay olur? Sorusudur.  Bu soru bankacılık dilinde vade şeklinde tanımlanır yani bankaya gittiğiniz zaman kredi ödemelerinizin kaç ay sürebileceğini size belirteceklerdir. Çünkü burada meydana gelebilecek olan vade farkları çekilecek kredinin miktarına ve krediyi veren bankaya göre değişebilir. Ancak her bankanın maksimum kredi için sunacağı vade sayısı 240 ay olarak belirlenmiştir. Bu sürenin daha fazla uzatılması da mümkün değildir.

Konut kredisi çekmek isteyenler yeterli oranda nakit parası olmayan kişilerdir. Dolayısıyla bu insanlar geri ödemelerinin uzun tutulmasını isterler ki ödedikleri vade miktarları da az olsun. Konut kredisinin başvurusu esnasında kişinin önce bütçesi için esnek bir ödeme planı sunulur ve müşteri buna göre o bankadan kredi alıp almak istemediğine karar verir. Ancak burada elbette ki vade süresi uzadıkça faizler devreye girecek ve yükselecektir. Bunun için bir konut kredisi için başvurulacaksa öncelikli olarak vade süresi ve toplam geri ödeme gibi önemli konuları iyice incelemek ve detaylandırmak gerekli olacaktır. 240 ay vade ile konut kredisi çeken birisi 120 ay vade ile konut kredisi çeken birisinden çok daha fazla faiz ödeyecektir bunun içinde seçim burada önemli bir konudur.

Bu vade süreleri arasında değerlendirme yaparken de tabi bütçenizin dengelenmesi gerekiyor. Yani 120 ayda ödemiş olduğunuz taksit miktarı 240 ayda ödeyenden daha yüksek olacaktır. Konut kredisi talebinde risk analizi yapabiliyor olmak çok önemli bir konudur. Çünkü evinizi alırken aynı zamanda ipotek edeceksiniz ve ipotek kalkana kadar da eviniz satılamayacaktır. Bunun için sonrasında konut kredisini ödeyememe ihtimalinizin olabileceğini kesinlikle aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. 

Evinizi almaya karar verdiğiniz bankayla anlaştıktan sonra ise yapılacak ilk işlemin DASK yani zorunlu afet sigortası olduğunu unutmamalısınız. Biz size Hksigorta olarak ister DASK isterseniz de konut sigortası konusunda destek oluyor ve evinizi hızlı bir şekilde sigortalıyoruz. Bizimle iletişime geçtiğiniz de yeni ev alımlarında konut ve DASK ile ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz.