info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Anahtar Kaybı Teminatı Nedir?

Aracım çalınmaz ya da ben arabamın anahtarını kesinlikle kaybetmem çünkü olması gereken önlemlerin tamamını alıyorum. Kesinlikle bu sözleri kullanmamak gerekiyor çünkü anahtarlarını kaybedenlere sorarsanız onlarda aynı cümleyi kullanıyordu. Yani bu herkesin başına gelebilecek bir durum. Buna aslında bir anlamda hayatın koşuşturması bizi itekliyor. Çünkü oturduğumuz yerden birden kalkıyor olmamız ya da bazı şeylere yetişmek için sürekli hareket halinde olmamız ya da günün üzerimizde yaşatmış olduğu yoğun stres. Tüm bunlar arabamızın anahtarını kaybetmemize, unutmamıza, düşürmemize neden oluyor. Hatta bazen bu anahtarlar asılları ve yedekleriyle birlikte çalınabiliyor.

Tahmin ediyorum ki böyle bir durumla karşı karşıya gelen herkes ilk etapta bir panik durumu yaşıyor. Ancak artık bu olayı yaşadınız ve ne kadar istemiyor olsanız da yine de bunun bir çözümün olduğunu bilmeniz belki de sizin içinizi biraz daha rahatlatacaktır. Nasıl mı derseniz hemen açıklayalım.

Aracınıza kasko sigortası yaparken aynı zamanda arabanızın anahtarının kaybına karşın ek teminat yaparak bu durumu güvence altına alabilirsiniz. Peki bu teminat nedir? Neleri kapsar bilmek ister misiniz?

Anahtar Kaybı Teminatı Ne Demek?

Aracınıza kasko sigortası yapılırken size ek teminatlar isteyip istemediğiniz konusunda soru sorulabilir. İşte siz burada olabilir derseniz düşünmeniz gereken ek teminatlardan birisi de anahtar kaybı teminatıdır. Bunun için sözleşmenizin üzerinde yazan bilgiler devreye girecek ve anahtarınızı kaybetmeniz halinde teminatınızın içeriğine göre yeni anahtara ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Anahtar Kaybı Teminatı Kapsamı

Kaskolu olan aracınızın anahtarı sizden gasp, zorla alınmış ise bu durumda suçluluğunuza bakılmaksızın direk olarak anahtar masrafınız sigorta firmanız tarafından karşılanacaktır.

Aracın güvenlik gerekçesiyle yeni bir kopyasının yaptırılması

Uyarı sistemleri olan alarm, immobilizer gibi sistemlerin araca kodlanması, kilit mekanizmasının değiştirilmesi 

Peki, anahtar teminatı yaptırdınız ve başınıza yukarıdaki durumlardan ya da farklı bir durum geldi. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor.

Araba Anahtarı Kaybolunca Ne Yapılır?

Anahtarınızın nerede olduğunu bulamıyorsunuz ve sizde de yedeği yok galiba düşürdünüz. Ek teminatınız varsa hemen polis tutanağı ile bu durumu bir rapor altına alın ve sigorta şirketinize başvurun. Sigorta şirketiniz hemen sizinle iletişime geçecek ve süreci hızlandıracaktır. Ama teminatınız yoksa maalesef bunun için yetkili bir servise gitmeniz gerekiyor ki o da teminatın çok daha üzerine bir para ödemeniz demektir.