info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Aşağıdaki makalemizin ayrıntılarında taşıt kredisi ödenmezse ne olur ve başınıza neler gelebileceği ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Taşıt Kredisi Ödeme

Bir araba alabilmek için bankadan taşıt kredisi çekmek istemiş olabilir ya da çekmiş olabilirsiniz. Bunun için başvurduğunuzda ve kredinizin onaylanması halinde geri belli taksitlerle ve faiz oranıyla aylık ödeme yapmak zorundasınız. Bunun karşılığında ise borcunuz bitene kadar aracınız rehin olarak tutulacak yani ipotek altına alınacaktır. Bu da demek oluyor ki siz bir taşıt kredisi çektiğiniz zaman o aracı isteseniz de borcu kapatmadan başkasına satamazsınız. Borcunuzu tamamladığınız zaman ise istediğinizde aracı satabilme şansına sahipsiniz. Banka istediği zaman aracın ruhsatına el koyma hakkına sahiptir bunun içinde taşıt kredisi ödemelerinizi zamanında yapmanız ve bu konuda hassas davranmanız gerekecektir. Eğer ki bu borcu ödemezseniz o zaman banka tarafından farklı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Ödenmediğinde

Bankadan kredinizi aldınız ve bir zaman sonrasında kredinizi ödeyemediniz. Banka bu durumda hemen sizin sorumluluğunuzu hatırlatacak ve borcunuzun ödenmesini isteyecektir. Yapılmaması halinde ise hemen işlemlerin başlatılmasını sağlar. 

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Taksitlerinizin ikincisini ödemediğiniz zaman banka direk olarak size ihtarname çeker ve uyarı yapar. Size bu süre içerisinde tarih vererek bu 2 aylık taksitlerin tutarını ödemenizi ister. Eğer ki siz yine ödeme yapmazsanız o zaman 3. Taksitinizde noter aracılığı ile tekrar ihtar çeker bu durumda ise borcunuzun tamamını kapatmanızı ister. Bu durumda ise bu zamana kadar ödemiş olduğunuz taksitler düşülerek kalan toplam paranın hesaplaması yapılır ve tahsili istenir.

Eğer yine siz ısrarla bu borcu ödemek istemezseniz banka bu kez avukatlarını devreye sokar ve aracın ruhsatıyla ilgili hakkını kullanır. Artık b saatten sonra yapılabilecek bir şey yoktur ve banka aracınıza el koyup satışa çıkarır. Araç satıldıktan sonra alacak verecek hesabı yapılarak eğer ki size verilecek bir para varsa onu öder ve aracınızdan aldığı parayı kendisine bırakır. Kısacası bankalara özellikle taşıt kredisi için başvurduğunuzda bu borcu ödemekten başka bir yolunuz yoktur. Bunun içinde taşıt kredisi çektiğiniz zaman mutlaka hassas davranmanız gerekir.