info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Akünüz Bittiğinde Ne Yapmalısınız?

Akü yolda giderken bitecek bir parça değildir. Bunun için akü genellikle beklenmedik zamanlarda ve aracın ilk çalışması esnasında bitecektir. Akünüz bittiğinde ne yapmalısınız? Bunun için aracınızı sabah kalktınız ve çalıştıramadınız ancak her ne kadar uğraştınız ise boş bu durumda yapacağınız en önemli şey başka bir aracın aküsünden destek almak yani akü takviyesi yapmak. Bunun için bir akü kablosuna ihtiyacınız olacak bu kablo tüm aksesuarcılar ve benzinliklerde vardır. Araç sahibi olan herkesinde bu kablolardan alması önemlidir. Eğer ki siz bahsettiğimiz bu aktarım kablosuna sahipseniz o zaman aşağıda belirteceğimiz adımları takip etmeniz gerekiyor.

Önce yanınıza gelebilecek bir arkadaşınızdan destek isteyin ister aküsünü getirsin isterse aracını ama sizin yanınıza bunlarla gelebilmeli. Eğer ki arkadaşınıza ulaşamıyorsanız ya da ulaşmak istemiyorsanız o zaman yanınızdan geçen araçlardan destek isteyebilirsiniz. Aracı ayarladıktan sonra ise kafa kafaya gelecek biçimde konumlandırmanız gerekiyor çünkü akülerinde yan yana kablo ile gelebilecek mesafede olması şart.

Araçların kaputlarını açtıktan sonra kablonun artı ucu ile akülerin artı kutbunu kablonun eksi ucu ile akünün eksi kutbunu birbirine bağlayın. Bağlantıları doğru bir şekilde yapmaya gayret edin ve yaptığınız takdirde çekilecek olan aracı çalışırın aracı bir süre boyunca rölantide bekletmeniz gerekiyor ve sonrasında ara gazları vererek aracın devrinin yükselmesini sağlayın. Sonrasında ise kendi aracınızı çalıştırıyorsunuz aracınız çalışmaya başlarsa o zaman akım gelmeye başladı demek lakin araç çalışmaz ise o zaman biraz daha şarj olmasını beklemelisiniz.

Aracınızı takviye ettikten sonra hemen tekrar stop etmemelisiniz. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi akü bir süre sonrasında kendi kendini şarj edecektir. Bunun için en az aracınızı 20 dakika boyunca sürmeniz gerekir. Bu sayede akünüz dolmaya başlayacaktır.

Aracınızı takviye yaparken belki kablonun ısındığını fark edeceksiniz. Bu normal bir durumdur hatta kalitesiz olan lastikler erimeye başlar. Bunun içinde önlem almak amacıyla akü kablosu alırken kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Yaptığınız işlem basit gibi bir durum gibi görünse de yinede tehlike içeren bir konu olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir hatırlatma yapalım eğer ki aracınız otomatik ise o zaman vurdurmak kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur aracınıza zarar verir.