info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaza Riskini Artıran Sürüş Şekilleri

Sürücüler bazen yollardan, bazen araçlarından bazen de kendi alışkanlıklarından dolayı trafik kazalarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bizde bu yazımızda HK sigorta olarak kaza riskini artıran sürüş şekilleri konusunda bir açıklama yapalım istedik. Aşağıdaki alışkanlıklar sürücülerin kaza yapmasına neden olan durumları beraberinde getiriyor.

Yüksek Hız Yapmak

Bazı sürücüler sürekli olarak hız yaparak kendi egolarını tatmin etmek isterler. Dolayısıyla bu kendilerini tatmin ediyor olsa da karşısındaki sürücü için bir tehdit kaynağıdır. Her ne kadar kazayla karşı karşıya kalmış olsalar da yine de aşırı hız yapmaktan vazgeçmeyeceklerdir. Tabii ki acil bir işinizin olduğunda hız yapabilirsiniz ancak bunun alışkanlık haline dönüşmesi önemli bir konudur.

Alkollü Araç Kullanmak

Alkolün insan sağlığına etkisinin ne kadar büyük olduğunu biliyoruz ve siz bu maddeyi araç kullanırken aldığınızda bunun hiçbir şekilde bahanesinin olmayacağını bilmelisiniz. Bu şekilde bir ihmal ya da umursamazlık yaptığınız zaman kendinizi, yolcularınızı ve karşınızdakileri de riske atacağınızı unutmamalısınız. Bunun için araç sürerken kesinlikle alkol kullanmamanız gerekir.

Yavaş Araç Kullanmak

Aşırı hızlı araç kullanmak kadar yavaş araç kullanmakta bir tehlike nedenidir. Siz yolda olması gereken asgari hızda aracınızı kullanmazsanız bu durumda kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Eğer ki hızınızı düşürecekseniz bu durumda yapmanız gereken en sağ şeridi kullanmak olmalıdır. Bu sayede arkanızdan gelen aracı da riske atmamış olursunuz. 

Telefonla Konuşmak veya Mesaj Yazmak

Araç sürerken telefonla konuşmak ve mesajlaşmak kaza nedeni olarak bilinir. Bu daha önceden meydana gelen kazaların büyük çoğunluğunda meydana gelen durumların başında gösterilmiştir. Araç sürerken cep telefonuyla uğraşıyor olmak beraberinde ölümle ya da ciddi yaralanmalarla sonuçlanan kazalara davetiye çıkarmak anlamına gelecektir. Bu nedenle de aracınızla seyir halindeyken konuşmak ya da mesajlaşmak yerine bir kenara çekmeniz daha doğru olandır. Üstelik araçta telefonla konuşmak kurallara aykırı olduğundan dolayı para cezası uygulanır.

 Sinyal Vermemek

Araç sürerken temel alışkanlıklar önemli bir konudur. Bunun içinde mutlaka özellikle dönüşlerde ve sollamalarda mutlaka sinyal vermek gerekir. Eğer ki siz sinyal vermeyi unutursanız bu durumda arkanızdan gelen araç sizin ne yapacağınızı kestiremeyeceğinden dolayı kazaya neden olabilirsiniz. Kazalarda sinyal hataları ve unutkanlığı da önemli ölçüdedir.