info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kasko Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Sürücülerin neden kasko sigortasına ihtiyaçları olduğunu bundan önceki yazılarımızda defalarca belirttik ancak yine de tekrarlamak istiyoruz. Kasko sigortası aracın çalınması yanması, sel, deprem, terör, çarpma gibi durumlarda finansal olarak zarara uğraması neticesinde araçtaki hasarların giderilmesini sağlayan bir sigorta türüdür. Bazı sürücüler kasko ile trafik sigortasının aynı riskleri kapsadığını düşünür ancak bu yanlış bir bilgidir. Çünkü kasko trafik sigortasının aksine karşı tarafın zararlarını değil sizin aracınızda meydana gelen zararların karşılanmasını sağlar. Trafik sigortası zorunlu yapılır ancak kasko tamamen isteğe bağlı olarak yapılır. Kasko sigortasının bilinmeyen bir özelliği daha vardır o da trafik sigorta poliçenizin primlerini azaltarak aracınıza sağlanacak olan hasarsızlık indiriminin yükseltilmesini sağlamaktır. Bu iki sigorta birbirinden ayrıdır ancak araçta ikisinin de bulunuyor olması sizi olası kazalara karşı güven altına alacağından dolayı maddi kayıplarınızı da neredeyse sıfıra indirecektir. Bunun için biz Hksigorta olarak aracınıza mutlaka kasko ve trafik sigortasını yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. 

Kendiniz ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliğini ön plana almak istiyorsanız kasko sigortası yaptırmanız gibi yenileme sürecine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunun için kasko sigortasının iptal ettirilmesi tavsiyemiz dışındadır ve doğru değildir. Ancak bazı şartlar durumunda bunun yapılması gerekli olabiliyor. Bu özel şartlar ise aşağıda belirtilmiştir.

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilmeli?

Örneğin aracın sahibi herhangi bir nedenden dolayı hayatını kaybetmişse bu durumda kasko sigortası iptal ettirilebilir. Ya da aracınızı sattınız ve yeni bir araç aldınız bu durumda kaskonun iptal ettirilmesi gerekecektir.  İsterseniz bu iki durumu biraz daha kapsamlı ele alalım.

Vefat Durumunda Kasko İptali

Araç sahibinin hayatını kaybetmesi durumunda iki işlem yapılabilir. Bunlardan birincisi kasko sigortasının iptal edilmesi ikincisi ise kasko sigortasının ölen kişinin mirasçılarına devredilmesidir. Eğer ki mirasçı 8 gün içerisinde kasko sigortasını kendi üzerine aktarırsa bu durumda işlem gerçekleştirilebilir. Ancak bu süre içerisinde başvuruda bulunulmazsa kasko sigortası poliçeyi iptal eder ve kalan gün sayısının primlerini hesaplayarak iadesini yapar. 

Yeni Bir Araç Alımında Kasko Devir

Kaskolu olan aracınızı sattınız ve yeni bir araç aldınız. Burada yapmanız gereken şey eski aracınızın üzerine olan kaskonuzu yeni araca aktarmak. Bunu yapmak içinde sigorta şirketine bildirim yapmanız yeterli olacaktır. Sigorta firması yeni poliçeyi güncelleyerek kaskonuzu yeni aracınızın üzerine yapacaktır.