info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı; Bir kurumda SGK’lı olarak çalışan ancak devlet hastanelerinden değil de özel hastane ve sağlık kuruluşlarından istifade etmek isteyen insanların katılım payı ödeyerek sağlık giderlerinin karşılanmasını sağlayan bir sistemdir. Burada Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına giren kişiler SGK’ya yasal olarak yalnızca 15 TL ödemekle sorumludurlar. Buradaki en büyük amaç ise hastanelerde kalabalık sıralar beklememek ve de zaman kazanmak. Üstelik bilindiği üzere özel hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında hizmetin kalitesi daha yüksektir. Dolayısıyla küçük miktarlarda ödenecek olan tamamlayıcı sağlık sigortası primleriyle birlikte bu hizmetlerden de faydalanılabilir.

Türkiye’de özel hastanelere baktığımız zaman sayıları çok hızlı bir şekilde artıyor. Bundan 10 sene öncesine göre oldukça fazla. Dolayısıyla burada sigorta firmalarının anlaşmalı olduğu hastane sayısının da çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.  Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsar sorusunun yanıtı olarak ise şu şekilde açıklayabiliriz.

Bu sigortayı yaptırdığınızı ve SGK’lı olduğunu düşünelim. Bir özel sağlık kuruluşuna gittiğiniz de yapmanız gereken tek şey SGK katılım payı ücreti olan 15 TL’yi ödediğiniz de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında kalan her türlü tedavide ekstra bir fark ödemezsiniz. Yani özel hastane tedavilerin bir kısmını SGK’dan karşılarken bir kısmını ise sizin almış olduğunuz özel sigorta firmasından tahsil edecektir.  Tamamlayıcı sağlık sigortası da tıpkı özel sağlık sigortası gibi sigortalanmak isteyen kişinin yaşına ve de hastalıklarına göre farklı primlerde oluşabilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası Ankara hizmetinden 0 ile 80 arasındaki her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yararlanabilecektir. Ancak bu sigortadan faydalanabilmeniz için SGK’lı olmanız gerekiyor. Bu şartların yerine getirilmiş olması sonrasında SGK ve sigorta şirketleriyle anlaşması olan bir hastaneye ya da özel doktora gitmek yeterli olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında önemli bir ayrıntı vardır. Tedavi gerektiren bir hastalığınız var ise onun sağlık sigortasından sonra ortaya çıkmış olması gerekir. Eğer ki tedavinizin devam ettiği süre içerisinde bu sigortadan faydalanmak isterseniz bu durumda kabul olmamaktadır. Eğer ki önceki hastalığınızın tedavilerinin de karşılanmasını istiyorsanız bunun için ek teminat ve poliçe yaptırmanız gereklidir.