info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yaşlı Sürücüler İçin Sürüş Teknikleri

İnsanlar birbirinden farklı hayat sürdürdüklerinden dolayı farklı olarak yaşlanırlar. Bunun için bir sürücünün ne zaman direksiyondan kalkması gerektiğini söylemek zor olacaktır. İnsanlar yaşlanmaya başladıkça gözler, kulaklar, refleksler ve kuvvet yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlayacak ve kişi ani durumları kontrol altına alamayacak ya da bu konuda hareketler zayıflayacaktır. Evet, herkesin dilinde günün birinde otomobiller kendi kendini kullanabilecek ancak o gün gelinceye kadar hem kendimizi hem karşı tarafı güvende tutmak istiyorsak o zaman alacağımız basit önlemlerle durumun üstesinden gelebiliriz.

Gözler ve Kulaklar

Yaşlandıkça gözlerin zayıfladığını söyledik bunun içinde düzenli olarak gözlerinizi kontrol ettirin gözlük ve ya lens kullanıyorsanız göz muayenenizi aksatmamalısınız. Özellikle de işitme cihazı kullanan kişiler cihazlarının otomobil kullanırken kulaklarında olmasına dikkat edin. Rüzgar bu cihazların etkinliğini düşürecektir bunun içinde otomobilinizin şoför camını açmamaya özen gösterin.

Yol Göstericiler

Trafikte yol gösterici denildiği zaman ilk akla gelen navigasyon cihazlardır. Bu cihazlar hangi yaşta olursanız olun sizin için faydalıdır. Çünkü yolda hiçbir zaman tereddüt yaşamamanızı sağlar. Yolda kafa karışıklığı insanın sinirlerinin bozulmasını sağlar. Özellikle de yoğun bir trafikte ilerliyorsanız navigasyon cihazları sizi pek çok sıkıntıdan da kurtaracaktır.

Alışkanlıklar

Eskiden gece araba sürebiliyor ya da bundan keyif alıyorsanız artık bunu geride bırakmalısınız. Çünkü alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiştir. Siz gün ışığında ve iyi havalarda araç sürmeyi tercih etmelisiniz.

Becerileriniz

Artık ehliyetlerin belli yıllarda yenilendiği biliniyor. Bunun içinde düzenli sağlık kontrolüne gitmeniz şart. Ehliyetinizi yenilemek için sağlık kontrolünden geçtiğiniz zaman kendinizi de tartmak için yeniden kursa gidebilirsiniz. Alacağınız her tedbirin sizin hayatınızı korumak adına olduğunu asla unutmayın. İçiniz rahat bir şekilde trafikte seyretmek sizin sürüş bilginizle alakalıdır.

Aktif kalın

İnsanlar yaşlandıkça kendilerini bırakmaya başlarlar. Bunun nedeni ise kaslarınızın giderek erimeye başlaması ve bu anlamda kuvvetten düşmeniz. Artık esnekliğiniz de ortadan kalkacağı gibi yürümede de zorluk yaşamaya başlayacaksınız. Oysaki siz günlük sporunuz ağırlık verdiğiniz zaman bu etkilerin daha geç olmasını sağlayabilirsiniz. Spor insanın hayatındaki olumsuzlukları da engelleyecektir.

Teknoloji

İnsanın kendi becerilerinin yanı sıra teknolojiyi de en iyi şekilde kullanması gerekiyor. Yaşlı sürücüler için sürüş teknikleri arasında en önemlisi; daha kolay olan teknoloji dostu araçlar tercih edilmesidir.