info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

İnternetten Hayat Sigortası Yaptırmak

İnternet üzerinden yapacağınız her işlemde dikkatli olmanız gerektiği bilinir. Ancak bu dikkat kaliteli ve güvenli olan bir site için o kadar önemli değildir. Çünkü müşterilerine güvenli hizmet sunan her site kendi içerisinde alt yapısını ona göre güçlendirmiş olduğundan dolayı müşterilerinin beklentilerini zaten karşılamış demektir. İnternet üzerinden bir hayat sigortası teklifi aldınız ve bu sizin için çok cazip geldi diyelim hatta bu süreci bundan sonra internet üzerinden devam ettirmek isteyebilirsiniz. Ancak az öncede belirttiğimiz gibi online alım satım işlemlerinde güvenlik çok önemlidir. Sigorta şirketleri açısından konuşacak olursak şöyle diyebiliriz. Her sigorta şirketi online olarak hizmet verebilir ancak bunu yaparken müşterilerini de kanunlar çerçevesinde bilgilendirmek zorunda ve bunu müşterilerine duyurmaları gerekiyor.

Alışveriş yaptığınız site önemlidir ve kişisel bilgilerinizi burada paylaşacağınız içinde mutlaka bu konuya ilişkin bir bildirge olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgiler sizden en amaçla isteniliyor ve bunların istenmesi doğru mu?

Peki, sigorta şirketleri bizden hangi bilgileri talep edebilirler. Hemen aşağıda konuyla ilgili bir açıklama belirtelim.

MASAK mevzuatına göre kişilerin kimlik tespiti yapılması için bir takım belgelerin istenilmesi zorunludur.

Örneğin prim ve ödeme işleminin gerçekleştirilebilmesi için finansal durum, kredi kartı bilgileri ya da banka hesap numaraları talep edilebilir.

Eğer ki siz hayat sigortası yaptıracaksanız ya da farklı bir sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız o zaman yaşam tarı ve benzer veriler sizden talep edilebilir.

Bunların yanı sıra bazı kişisel verilerin talebi de gerekli olabilecektir. Örneğin poliçenin kabulü ve teknik değerlendirmeye alınması, tazminatın değerlendirilmesi gibi işlemlerde asgari geçim indirimi, aile ve çocuk bilgileri, resim ve sağlık raporu gibi ek belgeler talep edilebilmektedir.

Çerez Politikası

Sigorta firmasının sizi tanıması önemlidir. Bunun içinde siz siteye tekrar girdiğiniz zaman sizi anlayabilmesi gerekiyor. Bunun için size farklı alternatifler sunabilmesi için çerez yönetimi yapabilirler. Bunu kısa bir şekilde özetlersek sizin tarayıcınıza atılmış olan bir işaret. Mesela şu şekilde belirtelim. Sitemize internet üzerinden giriş yaptınız bilgisayarınızın adresi ve kullandığınız sistem depolanır ve siz tekrar girdiğiniz zaman sizi tanır ve ona göre bilgiler sunar.