info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Türkiye’ de yaklaşık olarak 15 milyon araç bulunuyor ve bu araçlarında yarısını özel araçlar oluşturuyor. Yeni üretilen araçlarla birlikte her gün 500 aracında daha trafiğe çıktığını düşünürseniz bugün özellikle büyükşehirlerde yaşanan trafik karmaşasının normal olduğu da biliniyor. Türkiye’de ulaşımın sürekli olarak gözden geçiriliyor olması yeni yollar ve eskiyen yolların yapılması da bu durumda kaçınılmaz bir hal almış oluyor. Trafikte seyir halindeki araçlara baktığınız zaman birbirine benzer model ve renklerden oluştuğu görülüyor ve bu araçlarında karıştırılmaması amacıyla plaka sistemi getirilmiş.Plakalar kurumlara, şahıslara ve mesleklere özgü olarak alınabiliyor ve sürücüler ihtiyaç durumunda ya da meraklarından özel plaka nasıl alınır sorusunun yanıtını bilmek istiyorlar. Çünkü bu plakaları alırken aynı zamanda bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Yeni bir araç aldığınız zaman aracınızın plakasının özel olmasını isteyebilirsiniz. Ancak alacağınız plaka için mutlaka o şehirde ikamet etmeniz gerekiyor. Eğer ki siz o adreste ikamet etmiyorsanız bu durumda size özel plaka verilmesi mümkün olmayacaktır. Böyle durumda da size verilecek olan plaka neyse onu almak zorunda kalırsınız. Bu yeni bir araç almış olsanız da ikinci el bir araç alsanız da aynı durumdur.  

Plakaların başında bulunan şehir kodları asla değişmez. Yani 06 plakalı bir araç almışsanız bu rakam değişmez sizin yapmanız gereken şey 06 şirket ismi 18 şeklinde olacaktır. Bu şekilde bir plaka alabilmeniz için ise öncelikli olarak ilçe emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz ve başvuruda bulunuyorsunuz. Şirket adına çıkaracağınız bir plaka için imza sirküsü, son 6 aylık faaliyet belgesi ve vekâletname. Bunun dışında yapmanız gereken herhangi bir şey yok. Eğer ki başvurunuz olumlu olarak sonuçlanırsa o zaman yıllık olarak 5–15 bin arasında bir vergi ödemek durumunda olursunuz.  

Şahıslar İçin Özel Plaka Nasıl Alınır?

Şahıslar için alınacak olan plakalar biraz daha basittir. Burada plaka üzerinde kurum ve şirket adı gibi kısıtlamalar olabilir. Bunlara başvurmak için ise trafik tescil şubelerine gitmeniz gerekiyor. Bu plakalar için her yıl belli bir vergi ödersiniz ancak bu türde olan plakalar çok fazla ilgi görmezler. 

Özel plakalar çok fazla kişi tarafından ilgi görmüyor olsa da devletin yine de kişiler ve şirketler üzerinde bu şekilde uygulamış olduğu bir tasarruf hakkı vardır. Bunun içinde almak istediğiniz özel plaka boşta olması halinde belirtilmiş olan vergi rakamlarını ödeyerek alabilirsiniz.