info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaza Tespit Tutanağı Ne Zaman Tutulmaz?

Aracınızla seyahat halindeyken beklenmedik bir şekilde kazaya karıştınız ve kaza neticesinde de iki tarafta da maddi hasar meydana geldi. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem kaza tespit tutanağının doldurulmasıdır. Çünkü sigorta işlemleri açısından bu önemli bir konudur. Kaza tutanağının amacına baktığımız zaman tarafların gözünden kazanın nasıl meydana geldiğinin anlatılmasıdır. Bu tutanak sayesinde sürücüler kaza anını da resmi olarak kayıt altına almış olurlar. Tutanaklar için eskiye bakarsak trafik polisinin gelip olay yerinde inceleme yaptıktan sonra tutanak tutulması sağlanırdı. Ancak o zaman trafikte saatlerce polisin gelmesini beklemek trafiği alt üst ettiği gibi sürücüleri de zor duruma düşürmekteydi. 2008 yılında alınmış olan bir karar neticesinde ise maddi hasarlı trafik kazalarında artık sürücülerin kendileri arasında tutanak tutmaları yeterli olabiliyor. Ancak sürücülerin de kendi aralarında tutmaması gereken bir takım durumların olduğunu da bilmek gerekiyor. Bu durumlara bakacak olursak şu şekilde belirtebiliriz.

Kazaya karışan yalnızca bir araç ise ve maddi hasar oluşmuşsa o zaman kaza tespit tutanağı doldurulmaz.

  • İki sürücüden birinin yaşı 18’den küçük ise
  • Sürücülerden birisinin ehliyeti yoksa
  • Sürücünün birisi alkollü ya da uyuşturucu madde kullanıyorsa
  • Araçlardan birisinin trafik sigortası yoksa
  • Sürücünün akıl sağlığı yerinde değil ise
  • Araçlardan birisi kamu kurumuna ait ise
  • Kaza da kamu malı zarar görmüş ya da üçüncü şahıslara ait bir eşyaya zarar verilmiş ise
  • Kaza neticesinde ölüm ya da yaralanma durumu meydana gelmiş ise

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlarla ilgili bir kaza meydana gelmiş ise yapılması gereken ilk işlem polis ya da bölgeye bakan jandarmayı aramaktır. Aracınızın yerini değiştirmeden olay yerine kolluk kuvvetlerinin gelmesini bekliyorsunuz. Eğer ki yukarıdaki durumlar meydana gelmiş ancak kaza tespit tutanağı kolluk kuvvetleri tarafından tutulmamışsa bölgeyi ilgilendiren trafik ekiplerinin de bilgilendirilmesi gereklidir. Bu sayede onların rapor tutmaları sağlanabilecektir.

Kaza Tespit Tutanağının Doldurulacağı Durumlar

Kaza tespit tutanağı sürücülerin maddi hasarlı trafik kazalarının meydana gelmesi sonrasında kazanın kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla yapılır. Karşı sürücüyle anlaşarak kaza tespit tutanağının tutulması gerekir.