info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır

Bir araç almak istediğiniz zaman bu şekilde konular genelde karşımıza çıkabiliyor bunun dışında insanların ihtiyaç duyacakları bir yöntem anlamına gelmiyor. Ancak ihtiyaç duymamak demek bu yöntemin nasıl yapılacağını öğrenmek anlamına da gelmemeli. Hk sigorta müşterilerine ve takipçilerine her konuda hizmet ve destek vermesinin yanı sıra aynı zamanda bilgilendirme olarak da düzenli paylaşımlarına devam etmektedir. Zorunlu trafik sigortanızın bitiminden önce ya da yeni bir araç almak istediğiniz zaman o aracın sigorta durumunu öğrenmek önemli bir konu. Çünkü aracın son durumu hakkında ve o anki sahibinin araçla ilgili olarak yapmış olduğu işlemlere ait bilgilere erişebiliyorsunuz. Eskiden bu işlemlerin sıkıcı uğraştırıcı olduğundan insanlar talep etmez ve bilmezdi. Ancak günümüzde online dünya pek çok konuda olduğu gibi sigortacılık alanında da sürücülere konfor sunabiliyor. Yani oturduğunuz yerden aracın sigorta durumu ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz.

İnternet üzerinde trafik sigortası sorgulaması yapabileceğiniz adresler bulunuyor üstelik e-devlet üzerinden de bu işlemleri yapabiliyorsunuz. Üstelik e-devlet üzerinden yapacağınız işlemleriniz daha da güvenli olabiliyor. Günümüzde artık trafik sigortasını yaptırmak için interneti kullanabiliyorsunuz aracınızın ruhsat bilgileri ile birlikte kredi kartınızın olması sigorta işlemini dakikalar içerisinde yapmaya yetiyor. Aynı şekilde aracınızın plakasını yazıp TC kimlik numaranızla ilgili sorgulamayı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Eskiden trafik sigortasını yaptırdığınız da size bir çıktı belgesi veriliyordu ve bu belge üzerinde sigorta ile ilgili tüm bilgiler yazıyordu. Artık bu belgeye ihtiyacın olmaması insanlarında sigorta şirketlerine giderek bu belgelerini alma ihtiyacı hissetmemesi beraberinde son kullanma tarihinin e ne zaman olduğunun bilinmemesine neden olabiliyor.  Artık polis çevirmesinde aracın şasesi üzerinden sorgulama yapıyor ve araçla ilgili eksik olan bilgilerin hepsi aynı anda çıkıyor. Bu sayede gereksiz bazı evrakları yanınızda gezdirmeniz gerekmiyor. Artık zorunlu trafik sigortası konusunda sürücülere hiçbir şekilde ihtimam gösterilmiyor. Yani bir çevirme sırasında size verilen süre gibi herhangi bir şey söz konusu değil. Polis aracın sigortası olmadığını fark ettiğinde direk olarak aracınızı bağlar ve trafik sigortanızı yaptırana kadar aracınızı tekrar alamazsınız. Bu sırada ödeyeceğiniz cezalar da ekstra olacaktır.