info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kiralık Araçla Kaza Yapınca Ne Olur?

Giderek yükselen trendler arasında yerini alan kiralık araba sektörü, popüler hale gelmesinin yanı sıra farklılaşmaya devam ediyor. Bildiğimiz standart rent a car hizmeti boyut değiştirerek sahibinden kiralık araç hizmeti olarak karşımıza çıkmaya başladı. Üstelik bu hizmet hiç de azımsanacak bir düzeyde değil. Kiralık araç sektörü bu kadar popüler hale gelirken bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Elbette ki bu sorunların temel kaynağı yasal boşluklar. Ancak bu kadar ön plana çıkmasından sonra da bu boşluklar doldurulmaya başladı. Artık yapılan sigorta, kasko gibi hizmetler birçok açıdan kullanıcıyı korumaya yönelik. Üstelik firmalar da bu konuda eskisinden daha dikkatli davranıyorlar. Bunun nedeni de sektörde giderek artan rekabet.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler ve Bodrum, Antalya, Marmaris gibi tatil beldelerinde araç kiralama oranları daha yüksek durumda. Bundaki en büyük neden araç sahibi olmanın verdiği zorluklar diyebiliriz. Elbette araba kiralamanın verdiği avantajlar olsa da bir kısım zorlukları da bulunmakta. Örneğin ister araç sahibi olun ister kiralayın kaza gibi durumlar büyük prosedürler ile karşı karşıya gelmektesiniz.

Araba Kiralarken Kasko ve Sigorta Şart

Araba kiralarken öncelikle bilindik markalardan, firmalarda kiralama yapmanız her açıdan sizin faydanıza olacaktır. Çünkü bu firmalar hem müşteriyi hem de kendileri korumak adına kanunlar çerçevesinde çalışacaktır Elbette ki küçük ve arada kalmış firmalarda da bu durum olacaktır. Ancak büyük firmalar da bu durum daha önemlidir. Büyük firmalar ile çalışmanın en büyük avantajı her şeyin belgeli olması ve karşınızda muhatap bulabilmenizdir.

Araç kiralarken önceliğiniz kiralık araç kaskosu ve sigortası olmalıdır. Yani sözleşme esnasında sigorta yapılıp yapılmadığına bakmalı ve varsa özel sigortalardan da faydalanmalısınız. Sigorta konusunda büyük firmalar size bırakmadan bu konuyu çözmektedir

Diyelim ki kiraladığınız araç ile bir kaza yaptınız. Burada ilk olarak tutanak tuttuktan sonra kiralama firması ile irtibata geçmelisiniz. Aracın kaskosu olduğunu da biliyorsanız bir sorun yoktur diyebiliriz. Elbette kasko şartları çerçevesinde. Çünkü alkollü, uyuşturucu madde etkisi altında araç kullanıp kaza yaparsanız dünyanın hiçbir yerinde kasko veya sigorta ne sizin aracınızın ne de karşıdaki aracın hasarını karşılamayacaktır. Çünkü bu durumlarda kusur yüzde 100 sizde olacaktır. Bu durumlar tespit edildiği takdirde kasko devre dışı kalacaktır. Firma da tüm masrafı sizden talep edecektir.