info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobilde Yakıt Yerine Bitkisel Yağ Kullanılabilir mi?

Tahmin ediyorum ki hepinizin aklından geçen ah keşke oluyor. Düşünün daha az bir maliyetle sizi daha fazla kilometre yol götürebilecek bir tür yakıt bulunsa ne kadar güzel olabilirdi. Günlük yaşamımızda kullanılmış olduğumuz maddeleri yakıt olarak kullanabilmek ve hatta evinde kullanmadığı yağları herkes size verirdi üstelik ücretsiz bir şekilde.

Bedava yakıt denildiğinde ise yüzünüzün güldüğünü biliyorum çünkü aylığa vurduğunuz zaman inanılmaz derece de yakıt parası ödüyorsunuz. Şimdi sıkı durun aslında bazı insanların tam anlamıyla bunu yaptıklarını biliyoruz. Restoranlardan kullanılmış olan yağları alarak araçlarında kullanıyorlar ve bunun içinde ne kadar yol gittikleri umurlarında değil çünkü yağ bedava. Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var o da restorandan aldığınız yağı direk olarak motordan içeriye dökmüyorsunuz. Bunu yaparsanız motorunuza zarar verebilirsiniz. Şimdide aklınıza biyodizel yakıtlar geldi biliyoruz. Ama bu iki yağ arasında da fark var.

Bitkisel yağlar ile biyodizel arasındaki fark şöyledir.

Biyodizel, bitkilerden elde edilen -çoğunlukla soyadan-, özel bir üretim tesisinde kirlilik yasalarına ve diğer yakıt üretim yasalarına uygun üretilen bir yakıttır. Dizel motora sahip olan çoğu araç biyodizeli ve biyodizel-dizel karışımını çok fazla değişiklik geçirmeden kullanabilir.

Bitkisel yağ kullanmak ise tamamen farklı bir konu. Yani direk olarak marketten almış olduğunuz yağı kullanmanız. 

Peki, bitkisel yağları yakıt olarak nasıl kullanırız?

Aracınızın öncelikli olarak dizel olması gerekiyor. Yeni araçlarda ise yakıt miktarını ölçen sensörlerin olmasından dolayı bu durum mümkün olmayacaktır.  Eski dizel motorlu bir araca bitkisel yağ eklediğiniz zaman aracınız zorda olsa ateşleme yaparak çalışacaktır. Ancak bu yağın yoğunluğunun fazla olması motorun aksamlarını tıkayacağından dolayı püskürtme gerçekleşmeyecektir. O zaman siz bitkisel yağı petrolle karıştırıp inceltebilirsiniz. Tıkanma tam olarak ortadan kalkmış olmasa bile yine de azalacaktır.

Otomobilinizde bitkisel yağ, yani biyodizel kullanmak istiyorsanız mutlaka motorda geniş kapsamlı bir değişiklik yapılması gerekiyor. Aksi durumda bitkisel yağla arabanızı kullanmak daha sonrasında size ciddi maddi sorunlar çıkarabilir.

Toparlamak gerekirse şöyle söyleyebiliriz. Bitkisel yağlar aracınızda kullanılabilir. Ancak sonuçta neler olabileceğini kestiremezsiniz. Evet, çevreci bir yakıt olacak ancak bu sizin çevrenizi temiz tutmanız için yeterli olabilecek mi? Orasının muamma olduğunu söyleyebiliriz.