info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

HGS ve OGS Arasındaki Fark Nedir?

Devletin vatandaşları için sağlamış olduğu hizmetlerin başında ulaşımda kolaylık sağlanması geliyor. Özellikle de büyükşehirleri düşündüğünüzde burada ciddi anlamda bir trafik sıkışıklığı söz konusu. Her gün trafiğe yeni araçların giriyor olması bu kalabalıklığın giderek büyümesine neden oluyor. Dolayısıyla devlette buradan yola çıkarak sürekli olarak ulaşım konusunda yeniliklere imza atıyor. Trafikte en büyük sıkıntıların başında zaman kaybı geliyor. Örneğin Ankara için konuşacak olursak belli saatler içerisinde trafiğe çıktığınız zaman saatlerce beklemek zorunda kalıyorsunuz. Hatta şehirlerarası yolculuklarda yapılan paralı otoyollar ise birçok insanın tercih ettiği yöntemler arasında.

HGS ve OGS bu anlamda insanların ücretli olarak geçiş yapmasını kuyruğa takılmadan geçmesi yönünde kolaylık sağlayan bir sistem. Bu her iki geçiş sisteminin de amacının ulaşımı daha konforlu hale getirmek olduğu biliniyor ancak aralarında nasıl bir fark olduğu da çok fazla bilinmiyor. Yani OGS kullanmak mı daha avantajlı yoksa HGS kullanmak mı?

Biz HKsigorta olarak sizin için bu konuyu araştırdık.

HGS

HGS sürücülerin daha hızlı ulaşım sağlamak amacıyla para yollara girebilmek için aldıkları ve ön camlarına yapıştırarak cihazın kendi kendine okuduğu bir sistem.  Bu manyetik kartın içerisinde araçla ilgili tüm bilgiler yer almakta ve belli bakiyeler yüklenerek geçişlerde otomatik olarak ücretin düşmesi sağlanıyor. Bu sayede sürücüler gişede durarak ekstra bir yoğunluğa ve trafiğe de neden olmayacaktır.

OGS

OGS’de aynı şekilde HGS gibi işleyen bir sistem. Zamandan tasarruf sağlanması konusunda geliştirilmiş ve araçla ilgili tüm bilgiler otomatik olarak yüklenmiş. OGS RFID teknolojisi ile üretilmiştir ve ön camda yine barkod yapıştırılarak gişeye gelindiği zaman sistem kendisi otomatik olarak okuyarak ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Sürücüler OGS alabilmek için devletin belirlemiş olduğu bankalara başvururlar ve cihazlarını ücret karşılığında alırlar.

 OGS’nin farkı ise HGS’den daha önce kullanılmaya başlamasıdır. Türkiye’de 2012 yılından itibaren KGS denilen direk ödeme yöntemiyle geçiş kaldırılmış ve yerine HGS sistemi getirilmiştir. bu sayede meydana gelecek olan trafiğin önüne geçilmiş olunmuştur. 

HGS YA DA OGS HANGİSİ DAHA AVANTAJLI?

Bu iki sistemin amacı da sürücülerin hızlı bir şekilde ulaşım yapılmasını sağlamaktır. HGS cihazı OGS’ye göre daha uygun fiyatlıdır. 8 yıl kullanılabilir ancak OGS’nin kullanım süresi 4 yıldır.