info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Değer Kaybı Tahsili Nasıl Olur?

Bir aracı kazaya karışması sonucunda meydana gelecek zarar kazaya neden olan diğer araç ile birlikte o aracın işleteni ve işletilen aracın zorunlu trafik sigortasını yapan sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.

Değer Kaybından Kimler Sorumlu Olur?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bir aracın kazada zarara uğratılması karşı araç ve o aracın bağlı olduğu sigorta şirketi karşılanır. Ancak bu değer kaybının karşılanabilmesi için iki önemli konu vardır. Bunlardan birincisi kazanıza neden olan aracın sahibine ihtar çekerek temerrüde düşürülmesini sağlamak gerekiyor. Eğer ki sizin ihtarınıza karşın karşı sürücü bu zararı karşılamak istemiyorsa o zaman bu durum mahkemeye gidebilecektir.

İkinci konu ise kazaya neden olan diğer aracın zorunlu trafik sigortasının olup olmadığının araştırılmasıdır. Eğer ki o aracın zorunlu trafik sigortası bulunuyorsa o zaman sigorta şirketi ile iletişime geçerek poliçe limitleri dahilinde Asliye Ticaret Mahkemesi’nde veya Sigorta Tahkim Komisyonu’nda yapılacak olan yargılama neticesinde değer kaybı tahsil edilebilecektir. Eğer ki kazaya neden olan aracın zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa o zaman kazaya neden olan aracın sürücüsü, işleteni ya da mülk sahibine karşı dava açılarak aracın değer kaybının tahsil edilmesi sağlanmış olacaktır.

Pert Araçta Değer Kaybı Olur mu?

Pert araç demek kaza sonrasında bir aracın onarım masraflarının aracın değerini aşması halinde onarım kabul edilmezse bu durumda araç pert olarak sayılır. Aslına bakarsanız halk arasında bu şekilde bir açıklama yapılmış olsa da sigortacılık sektöründe pert şeklinde bir tanımlama yoktur. Bu araç ağır hasar ya da tam hasar şeklinde tanımlanmaktadır.

Sonuç olarak şöyle bir açıklama yapacak olursak. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kazaya karışan aracın tamir ve onarım masrafları aracın değerinin üzerine çıkıyorsa bu durumda ağır hasarlı olarak tanımlanır ve bu aracın trafikten çekilmesi istenilebilir. Böyle durumda ise o araç için değer kaybı alınması talep edilmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü sigorta şirketi aracınızın sizde kalmasını değil bundan sonra aracın sizin tarafınızdan kullanılmayacağını belirterek size aracın değerinin ödenmesini sağlayacaktır. Ödeme işleminde de aracın ikinci el piyasa değeri tespit edilir buna göre bir ödeme gerçekleştirilir.