info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracın Fazla Yakıt Tüketmesi

Türkiye’de ekonomik koşullar sürekli olarak bir değişim içerisinde ve bu değişimde en çok yakıt fiyatlarını etkiliyor. Bugün dizel ya da benzin fiyatlarını son 1 yıla oranla kıyasladığımız zaman ciddi anlamda bir artışın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Sürücüler ise bunu kendilerine en büyük bahane göstererek daha az yakan ve yakıt cimrisi denilen araçlara yönelmeye çalışırlar. Bu yazımızda aslında normal yakan aracınız bir süre sonra fazla yakıt tüketmeye başladıysa bunun nedenini ve nasıl yakıt tasarrufu sağlayacağınızı anlatalım istedik.

Bir aracın yakıt tüketimini fazlalaştıran birden fazla neden olabilir ancak bu nedenleri bir araya getirirsek iki ana başlık altında toparlayabiliriz. Bu ana başlıklar ise teknik ve donanım kaynaklı nedenler ile sürüş tekniğine bağlı olan nedenler şeklinde açıklanabilir. Bu nedenleri ise aşağıda biraz daha açabiliriz.

Teknik ve Donanım kaynaklı nedenler

Araçlarda önemli bir işlev olan motoryağı belli bir süre sonrasında mutlaka değiştirilmesi gerekir. Eğer ki siz bu sınırı aşmışsanız bu durumda aracınızın da çok yakacağını görebilirsiniz. Elbette ki bu durum çok yakmanın da üzerinde sizde ekstra masraflar açabilir bunun için yağ kilometrenizi mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Araçlarda filtreler bulunur ve bu filtrelerinde motor yağı gibi değişim zamanları vardır. Ancak belli nedenlerden dolayı filtreler tıkanmışsa ve bunun değişimi de yapılmamışsa o zaman aracınız çok yakacaktır. Araçta subap ayarının yapılmamış olması ya da debriyaj fren sisteminde meydana gelen arızalar lastiklerin basınçlarının az olması rot ayarının dönem dönem yaptırılmaması gibi faktörler aracınızın çok yakmasını sağlayacaktır.

Bir aracın çekiş gücü motorunun sağlamlığı ile ilgilidir. Aracınıza motor bakımını düzenli zamanlarda yaptırmazsanız bu durumda aracınızın da çekişten düşeceğini görürsünüz ve bu da aracın çok yakmasına bir nedendir.  

Sürücüden Kaynaklı Nedenler

Bazı sürücüler araçlarını kontrolsüz ve çok hızlı sürerler dolayısıyla aracı hızlı sürmek demek sık sık freni kullanmak demek olacaktır. Bu düzeni çok fazla tekrar ettirdiğinizde frene bastığınızda tekrar gaz vermeniz gerekecektir ve aracınıza her gaz verdiğiniz de daha fazla yakıt tüketme başlar. Otomobillerde yakıt deposu önemlidir. Aracınızın deposunun full dolu olması aracın az yakmasını sağlayacaktır.