info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaç Tür Araç Sigortası Vardır

KAÇ TÜR ARAÇ SİGORTASI VARDIR?

Araç sigortası türleri iki şekildedir. Bunlardan birincisi her aracın yaptırmakla zorunlu olduğu trafik sigortası ikincisi ise isteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortası. Ankara HK Sigorta olarak bu makalemizde biz de bu iki tür sigortayı kendi içinde geniş bir şekilde ele alalım istedik.

TRAFİK SİGORTASI NEDİR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere trafik sigortası yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır türüdür. Ülke genelinde trafiğe çıkan her araç bu sigortayı yaptırmakla mükelleftir. Eğer ki bir trafik kontrolü sırasında aracın trafik sigortası olmadığı tespit edilmiş ise bu durumda ağır cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada yapılacak işlem ise aracın hızlı bir şekilde trafikten çekilmesidir. Trafik sigortası olmadan yakalanan bir aracın tekrar trafiğe dönüşü uzun ve sıkıntılı bir süreçtir. Yani eğer ki siz maddi kaygı nedeniyle trafik sigortasını yaptırmazsanız bu durumda daha fazla parayı da cebinizden ödemek zorunda kalırsınız. Trafik sigortasının zorunlu olması dikkati çeker. Ancak sigorta yalnızca zorunlu olduğundan dolayı yaptırılmamalıdır. Trafik sigortasının amacı bir kaza durumunda karşı tarafın maddi hasarını karşılamaktır.   

TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI

Trafik sigortasında limitlerin ve teminatların belirlenmesi Hazine Müsteşarlığı tarafından gerçekleştirilir. Ancak burada sigorta şirketlerine göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bir aracın sigorta fiyatını belirleyen konu aracın yaşı ve bulunduğu ildir.

Yukarıda trafik sigortası ve trafik sigortası fiyatları konusunda sizlere detaylı bilgiler verdik. Gelin isterseniz kasko sigortasına da detaylıca bir bakalım.

KASKO SİGORTASI

Aracınıza yaptıracağınız kasko sigortası zorunlu değildir. Bunun içinde yaptırıp yaptırmamak size bağlıdır. İşin risk boyutunu ele aldığınız da kasko yaptırdığınız zaman kendinizi ve aracınızı güvence altına almış olursunuz. Çünkü kasko sigortası, trafik sigortası gibi karşı tarafın zararını değil, sizin zararınızı karşılayacaktır. Kaskolu bir araç ister seyir halinde olsun ister olmasın hasar alması durumunda sigorta şirketi tarafından maddi zararı karşılanır. Kasko sigortasında ödeme yapılacak olan poliçeye ve teminata göre değişiklik gösterir.

KASKO FİYATLARI

Kaskoda fiyatları belirleyen birçok farklılık söz konusudur. Burada kişinin daha önceki hasar geçmişine göz atılır, eğer ki hiçbir kazası yok ise bu durumda ödeyeceği parada hasarsızlık indirimi uygulanır. Bunun yanı sıra aracın yaşına ve bulunduğu şehre göre kasko fiyatları değişiklik gösterir.

HK Sigorta size hızlı bir şekilde trafik sigortası ve kasko sigortası konusunda fiyat teklifi verecektir. Sigorta teklifi için lütfen formu doldurun.