info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araba Kullanma Korkusu Nasıl Yenilir?

Araç kullanmak bazı sürücüler için çocuk oyuncağı gibi gelirken bazılarının direksiyonda yaşadığı korku araç sürmenin de önüne geçecektir. Bunun içinde bir aracın direksiyonuna oturmadan önce bilinçaltındaki bu korkunun yenilmesi gerekir. Bu yazımızda size başlığımızda da belirtmiş olduğumuz araba kullanma korkusu nasıl yenilir? Anlatmak istedik.

 

Kendinizi Hazır Hissetmelisiniz.

Araç kullanmak için hiçbir zaman aceleci olmamalısınız. Çünkü aracın sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman kendinizi nasıl hissettiğiniz önemli bir konudur. Eğer ki hazır olmadan oturursanız trafiğe çıkmanız mümkün olmayacaktır ve çıksanız da büyük bir tehlike olacaksınız. Hiçbir zaman başkasının dediğine kulak vermemenizi tavsiye ederim. Kendinizi hazır hissetmek önemli bir konudur.

Heyecanı ve Korkuyu Üzerinizden Atın

İnsanları hayattan soğutan iki tane unsur olduğunu söyleyelim. Bunlardan birincisi korku ikincisi ise heyecandır. Yani trafiğe her gün binlerce kişi aynı anda çıkıyor. Ve sizde bu kalabalıklar içerisinde olacaksınız. Bunun için panikten uzak olmanız gerekiyor. Ne kadar heyecanlı olursanız o kadar tehlikeli bu nedenle de heyecanınızı üzerinizden atmalısınız.

Başkalarını Dinlemeyin

İnsanlar genelde araç sürmek istediklerini ancak korktuklarını söylediklerinde etrafındakiler bu durumu farklı yorumlamaya başlayacaktır. Bunun içinde bu durumu özellikle kalabalık ortamlarda dillendirmemeniz gerekiyor. İnsanların sizi yanlış yönlendirmelerine müsaade etmeyin.

Eksiklerinizi Görün

Eksikliklerinizi görmek ve onları tamamlamak önemli bir konudur. Genelde araca oturduğunuz zaman elleriniz ayaklarınız titreyecektir. Ancak bu durumdan sıyrılın ve bir profesyonel gibi hareket edin. Acele etmeye hiçbir zaman gerek yok.

Aceleci Olmayın

İnsanlar araba sürmeye yeni başladıklarında çok aceleci olabiliyor. Bunun içinde biran önce trafiğe çıkmak isteyebilirler. Siz asla onlardan olmayın kalabalıklara girmek için kendinize vakit verin.  Ne kadar temkinli ve emin adımlarla araç sürmeye başlarsanız kesinlikle daha güzel bir eğitim alma imkanı bulmuş olursunuz.

Hksigorta olarak size yukarıda bir acemi sürücünün ilk kez trafiğe çıkmadan önce mutlaka bilmesi gereken önemli ayrıntıların altını çizelim istedik. Bu sayede kendinizi daha iyi hissederken aynı zamanda daha iyi ve tecrübe sahibi olmuş bir sürücü olursunuz. İnsanların olası trafik kazalarına karşı önlemleri almak kendi ellerinde belki talihsizce yaşanacak olaylardan yine kaza olabilir ancak sizin üzerinize düşen görevi yapmanız doğru olacaktır.