info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kırık ya da Çatlak Cam Muayeneden Geçer mi?

Yeni araç muayene tebliği 2017 yılında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi ve buna bağlı olarak bir takım değişiklikler yapılar yeni kusurlar muayene listesine eklendi. Önceden hafif bir kusur olarak geçirilen ve muayene esnasında herhangi bir sorun olarak görülmeyen çatlak cam ya da APP plakalar artık ağır kusur olarak gösteriliyor ve muayeneden geçirilmiyor. 

Eskiden arabanızın camı kırık ya da çatlak ise o zaman muayenede size herhangi bir sorun çıkarmıyorlardı ve gerekçesi ne olursa olsun hafif kusur olarak geçiyordu. 2017 yılında yeni bir düzenleme yapıldı ve artık arabanızın camında en ufak bir çatlak varsa o zaman ağır kusur olarak gösteriliyor. Nedeni ise araç sürücüsünün görüş açısını etkilediği. Dolayısıyla bu da can güvenliğinin tehdit altında olduğu anlamına geliyor. 

Kırık Veya Çatlak Varsa

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden yola çıkarak eğer ki aracınızın camında bir kırık ya da çatlak varsa o zaman muayene istasyonuna gitmeden önce mutlaka bunun tamirini yaptırmanız gerekir. Eğer ki aracınızda bu şekilde bir kusur varsa ve siz o şekilde muayeneye gitmişseniz o zaman ağır kusur olarak gösterilmiş olacağından dolayı arabanız muayeneden geçmeyecek ve sizde yine uğraşmak durumunda kalacaksınız. Bunun için böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak istiyorsanız mutlaka aracınızın camlarını kontrol ettikten sonra muayeneye götürün.

Kasko Kırık ve Çatlak Camı Karşılar mı?

Eğer ki aracınızın kaskosu varsa o zaman kaskonuz bir kereye özel olarak camınızı ücretsiz olarak değiştirecektir. Bunun için sigortanızı yaptırırken öncelikli olarak kasko sigortanızın bu şekilde bir hak tanıyıp tanımadığını incelemeniz gerekiyor. Genellikle sigorta şirketleri bu konuda ücretsi olarak bir defalık hizmet verirler. Dolayısıyla sizde ekstra bir masraf ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Afet ve Deprem Durumu

Eğer ki bir deprem ya da doğal afet sonrasında aracınızın camında bir kırık ya da çatlak meydana gelmişse bu durumda devletin ücretsiz olarak camınızı değiştirme gibi bir durumu vardır. Bunun içinde böyle bir ihtiyacınızın oluşması durumunda hakkınızı aramalı ve ücretsiz olan bu durumdan yararlanmalısınız.

HKsigorta olarak size verdiğimiz hizmetlerin tamamı ile ilgili bizimle iletişime geçebilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.