info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobil Güvenliği için Alınabilecek Önlemler

Otomobil Güvenliği için Alınabilecek Önlemler

Otomobillerimiz bizim için önemlidir. Bunun içinde onun başına herhangi bir sıkıntı gelmemesi için önceden durumun kontrol altında olması ve gerekli güvenli ortamın oluşturulmasını sağlamak gerekiyor. Bunların en başında araçlarımıza kasko sigortası yaptırabiliriz. Bu yazımızda HKsigorta olarak otomobil güvenliği için alınabilecek önlemleri sizin için sıralamak istedik.

İlk dikkat etmeniz gereken nokta aracınız için seçeceğiniz park alanının aydınlatılmış yerler olmasına dikkat etmek olmalıdır otoparklarda bunlara dahil.

Aracınızda hiçbir zaman değerli eşya bulundurmamanız gerekiyor. çünkü bu hırsızlara bir davetiyedir. Aracınızda ruhsatınızda dahil hiçbir belge bırakmayın.

Aracınızdan ayrılmanız kısa bile sürecekse mutlaka kontağı kapatın kapıları kilitleyip kontağı yanınıza alın. Araçların çalınma istatistiklerine baktığımız da birkaç dakika içerisinde düz kontak yapılarak çalındığı tespit edilmiştir.

Eğer ki aracınıza eşya bırakmanız zorunluysa bu durumda mutlaka eşyalarınızın dışarıdan görünmemesini sağlayın.

Aracınızın anahtarını ve de ruhsatını asla bilmediğiniz tanımadığınız kişilerin erişebileceği yerlere bırakmayın. Bir anlık dikkatsizlik arabanızın kontağının ve belgelerinizin alınarak aracınızın çalınmasına neden olabilir. Hatta bazı kişiler anahtar kontakları alıp bir kopyasını yaptırmaktalar.

Aracınızı otoparka bırakacaksanız mutlaka kim olduğunu bilmelisiniz. otopark görevlisi olup olmadığından emin olmadığınız kişilere arabanızın anahtarını teslim etmemelisiniz. Aksi durumda aracınızı hırsızlara ellerinizle teslim etmiş olursunuz.

Aracınızın alarm sistemi ya da direksiyon kilidi olmasına özen göstermelisiniz. Piyasa da direksiyonu kilitlemek için baston kilitler satılmaktadır. Bunlar çalınma için çözüm olmasa da caydırıcılık için önemlidir.

Arabanızı otoparka bıraktığınız zaman otopark fişini almayı ihmal etmeyin. Fişin üzerinde mutlaka aracınızın plakasının yazılı olması gerekiyor. Aracınızı teslim almak için bu fiş önemlidir ve saklamanız gerekiyor.

Aracınızı içerisinde birisi de olsa asla çalışır bir vaziyette bırakmamanız gerekiyor. Bu aracın içerisindeki sevdiklerinizin de canını tehlikeye atmak demektir.

Aracınıza bindiğiniz anda kapıları otomatik olarak kilitleyin. Bazı araçlar kendi kendilerini kilitlemektedir.  Özellikle çantanız varsa onu arka koltuğun altına sabitleyin.

Aracınızda dışarıdan uzanılabilecek yerlere cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayarı gibi eşyaları asla bırakmayın.

Otoban ve ıssız yollarda bir kaza durumunda özellikle de hafif kazalarda mutlaka şüpheci davranın aracınızdan inmeniz gerekiyorsa aracınızı durdurun ve kapıları kilitleyip anahtarı üzerinize alın.