info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alacaksanız aracın önceki durumunun bilinmesi önemli bir konudur. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi ise burada sıklıkla tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Bir aracın herhangi bir şekilde hasar kaydının olup olmadığı ve sizden önce bir kazaya karışıp karışmadığı ancak hasar kaydı sorgulaması ile birlikte öğrenilecektir. Bunu da yapacağınız yer e-devlet olacaktır. Tahmin ediyorum ki herkesin e-devlet şifresi elinde vardır. Ama şifresi olmayanlar bunu postanelerden uygun bir ücret ödeyerek alabilirler.

E-devlet sistemine Turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Sisteme girmek istediğinizde ise şu yöntemlerden birisini kullanabiliyorsunuz. Bunlar mobil imza, elektronik imza ve TC kimlik numarası. Sisteme giriş işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü online araç sorgulama sekmesine gelerek aracın plaka bilgilerini girip güncel bilgilerin tamamına erişim sağlayabiliyorsunuz.

Ama bunun dışında araç hasar kaydı sorgulama işlemini SMS ile de yapabiliyorsunuz.  Bu noktada milyonlarca kişinin kullanmış olduğu başka bir sistem olan Tramer’den bahsetmenin de doğru olduğunu düşünüyoruz.

Tramer Nedir?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi, yani halk arasında bilinen adıyla Tramer bir aracın tüm sigorta bilgilerinin bir arada toplanmış oldukları merkezdir. Diğer anlamda veri depolama sistemi. Buraya geldiğinizde sorgulamak istediğiniz aracın tüm işlemlerini görebiliyorsunuz. Hatta araçta ağır hasar kaydı var ise belli oluyor. Tramer sorgulaması ikinci el araçlar için yapılır ve oldukça da faydalı yöntemlerin başında gelir. Günümüz teknolojisinde üretilmiş araçları düşündüğünüzde burada sıradan bir tamirciden yardım almadan önce bu sistemlerden aracın güncel bilgilerinin öğrenilmesi yerinde olacaktır.

Tramer sisteminin sağlamış olduğu bir takım avantajlar vardır ancak en çok dikkati çeken ise dakikalar içerisinde size sonucu söyleyebiliyor olması. Bu sayede sizde aracın başında pazarlık yaparken geçmişe yönelik bilgilerinin de hepsine o anda ulaşabiliyorsunuz. 

Hasar Kaydı ve Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydı bir arabanın kaza yaptıktan sonra meydana gelmiş olan hasarların bütününü ifade eden bir terimdir. Bu hasarların büyük bölümü sigorta şirketleri tarafından yaptırılarak sürücüye araç kullanıma hazır bir şekilde teslim edilir.