info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Akıllı Park Sistemi Ne Demek?

Yoğun yaşanılan yerlerde hayatın bir takım riskleri de beraberinde getirdiği biliniyor. Özellikle de otomobil sürücüleri için bu risklerin başında aracın park edilmesi geliyor. Çünkü kalabalık trafik ve park alanların azlığı aynı zamanda otomobillerinde park sorununu gündeme getiriyor. Üstelik bu park sıkışıklığında bir de park etmesini bilmeyen ya da hatalı park eden insanları gördüğümüzde canımız daha da fazla sıkılıyor.

Hatalı park sorununa çözüm geliştiren otomobil üreticileri araçlar akıllı park sistemleri ekleyerek en büyük desteği sağlamaya çalışıyorlar. Bu sayede park konusunda tecrübesiz olan bir sürücü akıllı park sistemiyle kendisini daha güvende hissediyor. Evet, günümüzde ehliyet almak eskiden olduğu gibi basit değil ve hak etmeyen ehliyetini alamıyor. Ancak trafikteki riskleri göz önünde bulundurduğunuzu ve bunun da sizin ya da karşı tarafın hayatını tehlikeye sokacağını düşünürsek alınacak olan önlemlerinde yetmediği açık. Otomobil teknolojilerine baktığımız zaman ise eskiye göre kıyaslanmayacak kadar büyük ve güçlü farklar var park sistemleri de bunlardan bir tanesi yeni nesil otomobiller sürücüsü olmadan kendi kendine aracı park edebiliyor ve üstelik bunu bir sürücüden çok daha iyi yapıyorlar. 

Akıllı Park Sistemleri

Akıllı park sistemi denildiğinde aklınıza gelen bir soru peki bu araç her şeyi kendi kendine mi yapıyor. Yani sürücüye ihtiyacı yok mu? Tabii ki de böyle bir durum söz konusu değildir. Her akıllı park sistemine sahip araçlar sürücüye ihtiyaç duyacaklardır. Park esnasında sürücü ve otomobile düşen iş görevi ayrılmıştır.

Akıllı Park Sistemleri Nasıl Çalışır?

Mantığa doğrudan baktığımızda oldukça basit görülüyor. Otomobili iki araç arasına yanaştırıyorsunuz ve o kendi kendine hesaplayarak girişi yapıyor. Ancak işin tekniğinde büyük bir mühendislik var. Öndeki aracın yanına getirilen araç arkadaki araç ile olan boşluğu hesaplıyor ve buraya sığıp sığmayacağını ölçüyor. Eğer ki sığacak ise bu durumda siz ayağınızı frenden çektiğiniz zaman araç kendisi otomatik olarak iki araç arasındaki boşluğa park ediyor. Size burada düşen şey ise vitesi ileri ya da geri atmaktır. Park işlemlerinde önemli olan konu direksiyon hareketi dolayısıyla bunu siz değil araç yaptığı için çok basit bir şekilde otomobili park etmiş oluyorsunuz.