info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Stajyer Ehliyetle Araç Kullanımı

Stajyer Ehliyetle Araç Kullanımı

İlk aday sürücü olarak 2018 yılında trafik yönetmeliğinde bir takım kararlar alındı ve stajyer sürücü uygulamasına başlandı. Bunun amacına baktığımız zaman sürücü adaylarının trafiğe hazır hale getirilmesini sağlamaktı. Bu sistem içerisinde ehliyet alanlar 2 sene içerisinde 75 puana yakın ceza alırsa bu durumda ehliyeti elinden alınacak. Bir aday sürücünün ehliyetine el konulması durumunda ise ilk önce psikolojik durumunun ne aşamada olduğunun tespiti için psikoteknik analiz yapılacak ve burada onay verilirse o zaman ehliyeti tekrar verilecektir. Stajyer sürücülerin bu şekilde bir durum içerisine girmemesi için çok dikkatli olması gerekiyor. Bunun da yolu trafik kurallarına uyulmasından geçiyor.

Stajyer Sürücü Ceza Puanları

Araç sürmek önemli bir konu ve alışkanlık çünkü bu dönemde kendinizi nasıl alıştırırsanız o şekilde devam edersiniz. Trafik kurallarına stajyer sürücü döneminde ne kadar uyarsanız ve ceza almazsanız o zaman iyi bir sürücü olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz 75 puanın ise yüksek olmadığını bilmeniz gerekiyor. Örneğin birkaç ceza puanını belirtecek olursak emniyet kemerinizi bağlamadığınız da 15 ceza puanı düşecektir. Kırmızı ışıkta geçtiğiniz zaman ise 20 ceza puanı alır, hız sınırını aştığınız da 10 ceza puanı alırsınız.

Bu bahsettiğimiz ceza tablosunu çoğaltmak mümkün. Bunun içinde 2 yıl içinde mutlaka araç sürerken dikkatli bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Bu ceza puanlarına baktığınız da ise kırmızı ışık ve hız ihlalinin en fazla ceza puanı almanıza neden olduğunu söyleyebiliriz. Stajyer sürücüler normal bir ehliyetli sürücü olarak sayılmazlar. Amaç onların daha iyi ve dikkatli bir şekilde araç kullanmalarını sağlamaktır. Türkiye’ deki yollara ve büyükşehirlerdeki trafiklere baktığımız zaman bu şekilde bir uygulamanın olumlu sonuçlar ortaya çıkarmış olduğunu söyleyebiliriz.

Stajyer sürücülerin normal sürücülerden trafikte herhangi bir ayrımı yoktur. yani onlarda şehir dışına çıkabilir ve yanlarında refakatçi olmadan yol alabilirler. Onların dikkat etmeleri gereken 75 ceza puanıdır. Ancak işin teknik bölümüne baktığımız zaman trafik kuralları herkes için önemli ve uyulması zorunlu olan uygulamalardır.