info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Engelli Raporu İle Araç Almak

Engelliler için verilmiş olan haklardan biri de araç alım satım işlemlerinde oluyor. Bir engelli %90 ve üzerinde ağır engelli raporuna sahip ise bu durumda ÖTV’den muaf olarak araç alımı yapabilmektedir. Bu hizmetin amacı engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve yaşam standartlarının yükseltilmesini sağlamaktır. Burada engelli raporu ile araç alımını iki şekilde değerlendirmek gerekiyor. İzleyeceğiniz yol 2 farklı biçimde ve istenilen şartlarda buna göre değişiklik gösteriyor. Bu şartlar %40 üzeri engelli raporuyla araç almak ve % 90 üzeri engelli raporuyla araç almak. %90 ve üzerindeki raporla alınabilecek olan engelli aracını engellinin adına yakını kullanabilecektir. Eskiden bu şekilde araç alındığı zaman yalnızca belli kişilerin kullanmasına izin veriliyorken bugün bu şartında ortadan kaldırılmış olması bu yönde taleplerinde artmasını sağlamıştır. %40 üzeri engelli raporuyla alınabilecek araçlar ise özel tertibatlı olmak zorunda. Çünkü bu raporla alınan aracı engellinin kendisinin kullanması gerekiyor. İsterseniz bu şartları daha net olarak anlayabilmek adına biraz daha genişletelim.

%40 engelli raporuyla araç almak

%40 üzerinde engelli raporuyla araç almak istediğinizde ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikli olarak raporunuzun olması gerekiyor. Rapor üzerinde engellinin özel tertibatlı araç kullanabilir şeklinde bir notun düşülmüş olması gerekiyor. Bu not olmadan engelli kendisi araç kullanamaz. Engelli bu raporla araç aldığında aracı kendisinin kullanacağından H sınıfı ehliyetinin olması şarttır. Engelli H sınıfı ehliyeti almak isteyen engelli bir kişi sınava özel tertibatlı olan araçla girecektir. Yani ÖTV indiriminden yararlanabilmeniz için yalnızca % 90 üzerinde raporunuzun olması gerekmiyor. %40 üzerinde raporu olan herkes bu haktan yararlanabilir ancak 90’a kadar olan kişiler araçlarını kendileri kullanması gerekiyor.

%90 engelli raporuyla araç almak

%90 engeli olan kişilerin araç kullanması pek mümkün değildir. Ancak raporunda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumu yoktur şeklinde bir not belirtiliyorsa bu durumda özel aracını kullanabilirler. %90 üzerinde engelli raporuna sahip olan birisi için bir başkası başvuruda bulunabilir. Burada engellinin alacağı araç ancak bir başkası tarafından kullanılabilir. Bu başkası eskiden sınırlı derecede yakınlığı olan kişiler olurken bugün bu şekilde bir sınır çizilmemiştir.