info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçlarda Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte gerek televizyon ekranlarından gerekse internet üzerinden araçlarda kışlık bakımlar konusunu çok fazlaca duymaya başladınız. Bizde Hksigorta olarak siz değerli müşterilerimizi bilgilendirmek amacıyla aracınıza yapmanız gereken kışlık bakımlar hakkında açıklayıcı bilgiler verelim istedik.

Uzmanların uyarılarına göre hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğü andan itibaren yazlık lastiklerinizi ilk çıkarmanız ve kışlıklarınızı takmanız gerekiyor. Bu sizin ve aracınızın güvenliği için en önemli kuralların başında geliyor. Hava sıcakları düşmeye başladığı andan itibaren yazlık lastiklerin duruş mesafesi de özelliklerinden kaynaklı olarak artmaya başlayacak dolayısıyla bu sizin için bir güvenlik açığı demek olacaktır.  Bir sürücünün soğuk havada aracından tam bir performans elde etmesi için aracın ihtiyacı olan bakımları yaptırmaları gerekiyor. Lastiklerden sonra ise dikkat edilmesi gereken önemli nokta aracınızın antifriz ve suyu aracınızın antifrizi artı değerlerdeyse bu durum motor için bir risk teşkil edecektir. Bu nedenle de motorunuzdaki suyun donmaması için mutlaka antifrizi kontrol etmeniz gerekiyor.

Aracınızın rutin bakımları içerisinde olan filtreler, fren tertibatı gibi teknik aksamları içeren bakımlarında yaz ya da kışa girerken mutlaka kontrolü şart. 

Bir araca bakım yapılmaması demek daha sonrasında gelebilecek masraflarında boyutunun yüksek olacağı anlamına gelecektir. Bunun için sürüş konforunun düşmemesi ve ekstra masraflarla karşı karşıya kalmamanız için bu önemli. Aracınıza yapacağınız her bakımın yakıt tüketimini önemli ölçüde etkileyeceğini de unutmamalısınız. Bakımsız bir araç her zaman yüksek yakıt tüketimine sahip olacaktır. Bunun içinde dikkat etmeniz şart. 

Aracınızın kışlık bakımının yapılmaması demek sabah kalktığınızda aracınızın çalışmaması ya da geç çalışması demek olacaktır. En basitinden bir örnek verecek olursak aracınızdaki motor suyunun donması demek size en az 5–6 bin lira masraf demektir. Dolayısıyla 100–200 TL harcayarak yaptıracağınız bir bakım size ciddi paralara neden olabilecektir.  

Trafik ve Kasko Sigortalarını Kontrol Edin

Kışın aracınıza yapacağınız bakımların yanı sıra bir de sizin almanız gereken önlemler var. Çünkü hava şartları gereği risk her zaman üst seviyede olacaktır. Bakımlardan sonra dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise aracınızın trafik ve kasko sigortası olacaktır. İnsanlar genelde yoğun çalışma nedeniyle araçlarının sigorta ve kasko sürelerinin ne zaman biteceğini bilmiyorlar ve bu durum ister istemez ihmal olabiliyor. Biz Hksigorta olarak müşterilerimizi kasko ve trafik sigortaları bitmeden önce uyarıyoruz ancak sizinde bunları takip etmeniz en azından kendinizi ayarlayabilmeniz noktasında da önemli olacaktır. Çünkü bunları takip etmek demek bütçe dengenizin de ona göre ayarlanmış olması anlamına gelecektir.