info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Radar ve EGS Kaç Metreden Algılar?

Araçlar artık elektronik ortamda denetleniyor ve bu denetimde bu yıldan itibaren daha fazlalaşmaya başladı. Amaç sürücülerin trafik ve hız kurallarına uymasını sağlamak ve bu anlamda caydırıcı olabilmesi için cezalarla sürücülere yaptırım uygulamaktır. Konu radar ve EGS olduğunda ilk akla gelen soru işareti de Radar ve EGS kaç metreden algılar olmuştur. Dolayısıyla burada yenilen cezaların miktarı da oldukça yüksektir. Bunun için sürücüler kendilerince tedbirler almaya çalışırlar.

Gelelim işin teknik boyutuna hız ihlalini tespit eden radarlar 50 metre ile 1000 metre arasında değişen mesafelerde hızları tespit ediyorlar. Radara ve EGS’ye standartların üzerinde hız yapan her araç takılır ve takılan her araca da ceza kesilir. Sürücülerin sordukları sorulardan bir tanesi de ben hız sınırını çok az geçtim acaba bana ceza yazılmış mıdır? Olmakta.

Hız Sınırını Çok Az Geçtim Ceza Alır Mıyım?

Radar cezalarında hız sınırının %10’u oranında bir aşım limitiniz vardır. Örneğin 90 olan bir yolda en fazla hız limitiniz 100 olmak zorundadır. Bu %10’luk sınırı geçmediğiniz sürece herhangi bir şekilde ceza yazılmaz. Ancak siz bu oranı % 11’den %30’a kadar aşmışsanız bu durumda kesilecek olan ceza miktarı 206 TL ve 10 ceza puanı olarak tespit edilecektir. Eğer ki hız sınırını %30’dan fazla geçmişseniz bu durumda alacağınız para cezası 427 TL’dir ve 15 ceza puanı da ehliyetinize uygulanır. Eğer ki siz 1 yıl içerisinde 5 kez bu şekilde ceza yerseniz bu durumda sürücü belgeniz 1 yıllık süreliğine sizden alınacak ve bu süre sonunda da psikolojik bir testten geçeceksiniz. Eğer ki bu testte başarılı olursanız bu durumda ehliyetiniz tekrar size verilir. Ancak geçemezseniz o zaman ehliyetiniz tekrar size verilmez. 

Hız Aşımı Ceza miktarı

  • %25 indirim
  • Ceza puanı
  • %10-%30 arası 206 TL 154,50 TL 10 ceza puanı %30’dan sonrası 427 TL 320,25 TL 15 ceza puanı

Yukarıda belirttiğimiz şartlarda ceza puanınızda birikip 100’ü doldurursa bu durumda aşağıdaki konu devreye girecektir.

100 Ceza puanını dolunca ne olur

Bir sürücü ehliyetinde 100 ceza puanını doldurursa bu durumda ilk olarak 2 ay süreliğine ehliyetine el konulur ve sonrasında kursa alınır. Kursu başarı ile tamamladığında ise 2 ay sonunda ehliyeti tekrar verilir. Ancak ikinci kez yine aynı şeyler olursa bu durumda ehliyeti 4 aylık bir süreliğine elinden alınır. Bu kez psikolojik bir test uygulanır ve bir sakınca olmaması halinde 4. Ayın sonunda ehliyeti kendisine verilecektir.