info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza sonrası, insanların en merak ettiği sorulardan birisi de 'kaza tespit tutanağını nasıl yazmalıyım?' sorusu oluyor. HK Sigorta olarak, sizleri bu konuda bilgilendireceğiz. Kaza sonrası kaza tespit tutanağı tutma işlemlerini, adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Kağıda Yazılmalıdır?

Kaza tespit tutanağını, sigorta acentelerinden ya da size aşağıda verdiğimiz bağlantıdan temin edebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağını İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Kaza tespit tutanağı olarak, boş bir A4 kağıt ya da benzeri bir kağıt kullanılamaz. Kaza sonrası, tespit tutanağını, size verdiğimiz linkteki sayfayı kullanarak yapmalısnız.

Tutanak Kazaya Karışan Herkeste Olmalı mı?

Kaza tespit tutanağı, doldurulduktan sonra, kazaya karışan  herkeste bulunmalı. Bunun için fotokopi çektirebilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Kaza tespit tutanağında, kazaya karışanların imzaları olmak zorundadır.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kazaya karışanların; ehliyet, ruhsat ve trafik sigortası poliçelerinin fotoğraflarını ya da fotokopilerini karşılıklı olarak, birbirlerine vermeleri gerekmektedir.

Kazanın Fotoğrafını Çekme İşlemi

Kaza sonrası çekilen fotoğraflar, olay yerini tam olarak göstermeli ve kazaya karışan araçları da içerisine almalıdır.

Kaza Sonrası Durum Ağırsa ve Tutanak Tutulamıyorsa

Kazada ölüm ya da yaralanma varsa mutlaka polis çağırılmalıdır. 

Tespit Tutanağında Araçları İşaretleme:

Tespit tutanağında olay yerinin krokisi anlaşılır bir şekilde çizildikten sora, her bir araca isim verilmelidir. (A aracı, B aracı gibi) Tutanakta kaza durumu, anlaşılır bir şekilde anlatılmalıdır. Tutanak tamamen doldurulduktan sonra, kazaya karışan herkesin imzası ile bitirilir.

Kaza Sonrası Karar:

Kazaya karışanlar, kaza sonrası tespit tutanağında kendilerini haklı göstermek isteyebilirler. Kazaya karışan her kişi, yaşadığı durumu, tutanakta belirtecektir. Kaza sonrası karar açıklaması ise Sigorta Bilgi Merkezi tarafından, tramere bildirilir.